Ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Andrzej Duda: Poproszę o opinię

Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w kongresie Solidarności w Kołobrzegu, zadeklarował, że zwróci się do Rady Dialogu Społecznego i przedstawicieli związków zawodowych o opinię w sprawie projektu ustawy o składce na ubezpieczenie zdrowotne (która ma trafić do kancelarii prezydenta). W środę Senat zagłosował za przyjęciem bez poprawek zmiany ustawy, która obniża składkę na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 r.

Zdjęcie

Prezydent Andrzej Duda podczas zjazdu

Prezydent Andrzej Duda podczas kongresu Solidarności w Kołobrzegu / PAP Reklama

Prezydent Andrzej Duda oświadczył w czwartek na kongresie Solidarności w Kołobrzegu, że zwróci się do Rady Dialogu Społecznego o opinię w sprawie ustawy, która obniża składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zaznaczył, że wkład przedstawicieli związków zawodowych będzie dla niego „kluczowo istotny”.

Senat zatwierdził ustawę obniżającą składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców

Senat zagłosował w środę za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która obniża składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 r.

W czwartek prezydent, zwracając się do przedstawicieli związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, zaznaczył, że będzie potrzebował ich wskazówek przy ustalaniu przyszłości tych przepisów.

Reklama

„Rzeczywiście, wkrótce skonsultuję tę sprawę z Radą Dialogu Społecznego. Będę też zabiegał o opinię Solidarności, gdyż jej punkt widzenia ma dla mnie fundamentalne znaczenie” – oświadczył prezydent.

„Solidarność” sprzeciwia się ustawie obniżającej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Podczas pierwszego dnia sesji Krajowy Kongres Delegatów (KZD) wydał oświadczenie sprzeciwiające się obniżeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Delegaci wyrazili swoją zdecydowaną dezaprobatę dla ustawy uchwalonej przez parlament, która zmienia ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i inne powiązane ustawy. Apelują do prezydenta, aby nie popierał tej ustawy.

Według KZD „stanowi to kolejną zmianę dotyczącą składki na ubezpieczenie zdrowotne , która pogłębia nierównowagę w ciężarze obowiązków publicznoprawnych pracowników pracujących w pełnym wymiarze godzin w porównaniu z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Takie środki zachęcają do samozatrudnienia kosztem tradycyjnego zatrudnienia”.

KZD podkreślił, że „ obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne wiąże się ze spadkiem dochodów Narodowego Funduszu Zdrowia , a w konsekwencji ze spadkiem finansowania ochrony zdrowia”. Ponadto projekt ustawy nie został poddany konsultacjom społecznym i ocenom.

„Jest to niedopuszczalne, szczególnie w przypadku inicjatyw o tak dużym znaczeniu społecznym” – stwierdzili delegaci w swoim oświadczeniu.

Zmiany w składkach na ubezpieczenie zdrowotne dotyczą około 2,5 miliona przedsiębiorców

Poprawka proponuje dwuskładnikową podstawę obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców — do pewnego progu byłaby to stawka ryczałtowa, a powyżej tego dochodu obowiązywałby procent. Zmiany te dotyczą około 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą.

Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne płaconej przez pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, która pozostanie na poziomie 9%. Składka na świadczenia emerytalne również pozostanie na niezmienionym poziomie 9%.

Zmiana ma wejść w życie na początku 2026 r. i będzie kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (spodziewany spadek wpływów z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Obniżkę składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców zatwierdził Sejm 4 kwietnia, głosami KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Sprzeciwili się jej posłowie PiS, Lewica i Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat, kandydat Partii Razem Adam Zandberg, Porozumienie Mieszkańców OZZL i Naczelna Izba Lekarska wezwali prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania przepisów. Twierdzą, że obniżenie składki negatywnie wpłynie na pacjentów i zaostrzy kryzys opieki zdrowotnej.

W środę rano premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne, to on, jako premier, podejmie działania, aby powrócić do tej kwestii po wyborach prezydenckich.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Czarzasty w „Graffiti” o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne: To złe prawo Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *