Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stworzy przestrzeń do „spotkań twarzą w twarz”.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stworzy przestrzeń do „spotkań twarzą w twarz”. - INFBusiness

Trwają prace budowlane podziemnego „serca muzeum”.

  • U stóp Góry Świętego Wojciecha w Poznaniu powstaje Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, którego projekt wykonała pracownia architektoniczna WXCA.

  • W muzeum zostanie zorganizowana wystawa poświęcona upamiętnieniu patriotycznego zrywu i historycznego triumfu ludności Wielkopolski.

  • Odwiedzający będą mieli dostęp do obszarów zaprojektowanych w celu ułatwienia szerokiej gamy inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych: audytorium, biblioteki i przestrzeni warsztatowych. Architekci wyobrazili sobie, że centralnym punktem przestrzennego układu muzeum jest plac miejski – przestrzeń spotkań, która będzie pełnić funkcję „nowoczesnej agory”.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stworzy przestrzeń do „spotkań twarzą w twarz”. - INFBusiness

Postęp prac nad podziemnym „sercem muzeum”

Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu rozpoczęła się w okresie przejściowym od 2023 do 2024 roku. Początkowa faza obejmowała prace przygotowawcze i prace geotechniczne w części podziemnej. Obecnie trwają prace na terenie podziemnych poziomów muzeum, w których powstanie stała przestrzeń wystawowa o powierzchni blisko 3000 m2.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stworzy przestrzeń do „spotkań twarzą w twarz”. - INFBusiness

„Do tej pory większość prac prowadzono pod ziemią. Teren, na którym stoi muzeum, stawia wyzwania techniczne, przez co miniony rok był jedną z największych przeszkód w budowie i realizacji tego projektu. Obecnie podziemna część muzeum nabiera kształtu, co jest uważnie obserwowane przez mieszkańców Poznania z dużym zainteresowaniem. Ta część będzie stanowić rdzeń muzeum – miejsce stałej wystawy. Ściany otaczające okrągłą część centralną zostały już obramowane, a większość betonu została wylana. Obecnie trwają prace przygotowawcze, które mają ułatwić budowę kopuły, która zamknie część centralną. Będzie to jeden z najbardziej ekscytujących etapów rozwoju podziemnej części muzeum” – mówi architekt Adam Mierzwa z pracowni architektonicznej WXCA.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stworzy przestrzeń do „spotkań twarzą w twarz”. - INFBusiness

Podziemna rotunda, zwieńczona kopułą, podkreśli wyjątkowe znaczenie tego obszaru. Na szczycie kopuły, zwornik zaprojektowany jako świetlik, będzie wznosił się na powierzchnię w centralnym punkcie placu położonego między naziemnymi strukturami muzeum.

Muzeum otaczające miejską agorę

Wizja architektoniczna i urbanistyczna dla WXCA Wielkopolska Uprising Museum 1918-1919 ma swoje korzenie w głębokim przekonaniu, że muzeum jako miejsce pielęgnowania pamięci o wspólnym dziedzictwie służy jako platforma do pielęgnowania społeczności i społeczeństwa obywatelskiego – przestrzeń do demokratycznego dialogu. Odpowiadając na potrzeby instytucji publicznej w tym sensie, architekci wyobrazili sobie miejski plac jako centralny punkt projektu przestrzennego, wokół którego rozmieszczono cztery pawilony muzealne o różnych rozmiarach. W swojej koncepcji autorzy czerpali z długoletniej tradycji miejskich placów jako idealnych przestrzeni publicznych, miejskich agor, które historycznie funkcjonowały jako miejsca spotkań i wymiany – nie tylko przedmiotów fizycznych, ale także idei i wiedzy. Architekci twierdzą, że wartości te pozostają wiecznie aktualne.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stworzy przestrzeń do „spotkań twarzą w twarz”. - INFBusiness

„Historia Powstania Wielkopolskiego podkreśla znaczenie wspólnoty – jej sukces wynikał z silnego poczucia przynależności mieszkańców do narodu polskiego, zakorzenionego we współpracy, integracji i konsekwentnym rozwijaniu więzi. Te same wartości posłużyły za podstawę koncepcji muzeum, skupionej wokół miejskiego placu – przestrzeni dyskursu publicznego, która wzmacnia więzi społeczne. Ten układ przestrzenny, oparty na dążeniu do stworzenia istotnej przestrzeni publicznej, pozwala muzeum ewoluować nie tylko w miejsce opowiadania historii, ale także w istotną platformę wymiany idei między obecnymi mieszkańcami Poznania i Wielkopolski. Takie środowisko może sprzyjać zintegrowanej społeczności o lepszym zrozumieniu, zdolnej do stawiania czoła współczesnym wyzwaniom. W tych burzliwych czasach, w których obecnie się poruszamy, gdzie przeciążenie informacyjne i polaryzacja społeczna stwarzają poważne zagrożenia, prawdziwa interakcja międzyludzka i spotkania twarzą w twarz są niezwykle istotne jako przeciwwaga dla komunikacji cyfrowej” – zauważa architekt Małgorzata Dembows

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *