Donald Tusk ma pomysł, jak pomóc Ukrainie. Komentarze Domańskiego

Koncepcja wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do finansowania pomocy dla Ukrainy jest często proponowana przez Polskę w dyskusjach UE; będziemy kontynuować to podejście – stwierdził minister finansów Andrzej Domański w wywiadzie dla stacji radiowej „Jedynka”. Jednocześnie przyznał, że istnieją państwa UE sprzeciwiające się temu pomysłowi. Wypowiedź Domańskiego była odpowiedzią na mocne oświadczenie premiera Donalda Tuska w mediach społecznościowych, w którym nalegał, aby nie tylko odsetki naliczane od rosyjskich aktywów, ale same aktywa były wykorzystywane do wspierania Kijowa. Zdjęcie

Premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański uważają, że w celu sfinansowania pomocy dla Ukrainy można wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa /Marysia Zawada /Reporter

Premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański uważają, że zamrożone aktywa rosyjskie mogą zostać wykorzystane do sfinansowania pomocy dla Ukrainy / Marysia Zawada / Reporter Reklama

Minister finansów Andrzej Domański został zapytany w Radiu Jedynka, w jaki sposób Europa mogłaby zastąpić Stany Zjednoczone w udzielaniu pomocy Ukrainie, szczególnie biorąc pod uwagę wyraźne sygnały ze strony administracji Donalda Trumpa, że chce ona ograniczyć swoje zaangażowanie w sprawy europejskie.

Impulsem do wszczęcia tego dochodzenia był znaczący wpis premiera Donalda Tuska na platformie X.

Donald Tusk: Dość gadania! Andrzej Domański komentuje pomysł premiera

„Dość gadania, czas działać! 1. Sfinansujmy nasze wsparcie dla Ukrainy za pomocą zamrożonych rosyjskich aktywów. 2. Wzmocnijmy nadzór powietrzny, ochronę Morza Bałtyckiego i zabezpieczmy granice UE z Rosją. 3. Szybko wdróżmy nowe regulacje fiskalne, aby wzmocnić bezpieczeństwo i obronę UE. Teraz!” – napisał lider polskiego rządu.

Reklama Rozwiń

Propozycja wykorzystania aktywów rosyjskich jest przez Polskę konsekwentnie podnoszona w dyskusjach unijnych; będziemy zabiegać o takie rozwiązanie , choć niektóre państwa wahają się ze względu na obawy o potencjalny odpływ kapitału z ich rynków – zauważył Andrzej Domański.

W maju 2024 r. Rada Unii Europejskiej ratyfikowała strategię przeznaczania dochodów generowanych przez zamrożone rosyjskie aktywa państwowe na pomoc Ukrainie. Po inwazji Rosji na Ukrainę w marcu 2022 r. państwa G7 zamroziły około 260 mld euro rezerw Centralnego Banku Rosji w walutach i papierach wartościowych Zachodu . Niemniej jednak Polska apeluje, aby nie tylko odsetki od tych zamrożonych aktywów przeznaczyć na wsparcie Kijowa, ale także same aktywa.

Domański o wydatkach na obronę: Musimy wziąć na siebie większą odpowiedzialność

Andrzej Domański podkreślił, że Unia Europejska obejmuje niektóre z najbogatszych państw na świecie. – Gospodarka europejska, choć obecnie przeżywa krótki kryzys, jest silna, a jej rynek wynosi pół miliarda – i musimy dążyć do większych ambicji i przyjąć większą odpowiedzialność za okoliczności na naszym kontynencie – powiedział. Przypomniał słuchaczom, że Unia Europejska przekazała łącznie 135 miliardów euro Kijowowi, co czyni ją „największym finansistą wysiłków obronnych Ukrainy”. Stany Zjednoczone plasują się na drugim miejscu z kwotą 114 miliardów euro.

– Robimy to także w naszym europejskim interesie (…) dlatego, że uznajemy Putina i rozumiemy, jakie mogą być jego ambicje i jakie zagrożenia może on stwarzać dla innych narodów europejskich – podkreślił Andrzej Domański w audycji radiowej.

Zapytany o możliwość utworzenia nowego funduszu wsparcia dla Ukrainy, wskazał, że trwają w tej sprawie dyskusje.

Minister finansów odniósł się również do szeroko dyskutowanej sugestii wdrożenia tzw. klauzuli ucieczki od standardów fiskalnych UE, pozwalającej państwom członkowskim UE na zwiększenie wydatków wojskowych bez obawy o przekroczenie limitów deficytu finansów publicznych i zadłużenia. Podkreślił potrzebę „potencjalnie większej przestrzeni fiskalnej, którą posiadamy”.

Wydatki na zbrojenia i finanse państwa. Domański: Przestrzegałbym przed takim poglądem

Według Domańskiego zwiększenie wydatków na obronę w Europie powinno wzmocnić siłę europejskiej gospodarki i jej przemysłu. W odpowiedzi na pytania o zakupy broni stwierdził, że powinny być one przeprowadzane przede wszystkim „w Europie”, choć w tym względzie należy zachować pewną elastyczność.

Jednocześnie minister finansów zaznaczył, że samo poluzowanie kryteriów fiskalnych nie pozwoli Polsce i innym krajom na zadłużanie się bez ograniczeń.

Deficyt jest deficytem. Dług jest długiem . Niezależnie od sposobu, w jaki jest obliczany, pojemność określona przez to, ile długu i zobowiązań kraj może przyjąć (…) nie wzrośnie z powodu tych korekt księgowych. Przestrzegałbym przed takim założeniem – stwierdził.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Najważniejsze pytania”. Balcerowicz o prywatyzacji kolei: Dlaczego powinna być własnością państwa? Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *