Polska 2050 przedstawiła w Sejmie projekt ustawy dotyczącej ujawniania cen mieszkań, co ogłosiła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w serwisie X. Taki krok minister funduszy zapowiedziała na koniec stycznia. Problem braku informacji o cenach mieszkań w ogłoszeniach deweloperów nie jest nowy, ale stał się bardziej widoczny w kontekście dyskusji o dużych marżach.
/Wojciech Strozyk/REPORTER, ARKADIUSZ ZIOLEK /East News
Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt ustawy o ujawnianiu cen mieszkań – poinformowała minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w serwisie X.
Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie dla deweloperów obowiązku prowadzenia strony internetowej, na której będą musieli zamieszczać ceny mieszkań za m2 i za cały lokal, a także informacje o wszystkich dodatkowych kosztach związanych z ofertą (np. miejsce parkingowe, ogródek czy garaż) oraz historię zmian cen.
Brak przestrzegania tych zasad miałby być ścigany przez UOKIK z urzędu, a za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów groziłaby kara do 10 proc. obrotu z ubiegłego roku. – Projekt ustawy zostanie poddany konsultacjom sejmowym online – zachęcała Pełczyńska-Nałęcz do udziału w nich.
Reklama
Przeczytaj: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, MFiPR: Pragnę, aby ten rząd został doceniony za konkretne działania
Rozwiń
Problem braku podawania cen mieszkań przez deweloperów jest znany od dawna, jednak ostatnio zyskał na znaczeniu. Wspominaliśmy o tym pod koniec listopada, gdy media poruszały temat wysokich marż deweloperów. Obecnie mamy sytuację, w której internetowy sklep sprzedający odzież czy obuwie musi ujawniać nie tylko aktualną cenę, ale także jej zmiany w ciągu ostatnich 30 dni, podczas gdy deweloperzy oferujący mieszkania nie mają obowiązku podawania cen w ogłoszeniach, a często ujawniają je dopiero po podaniu danych kontaktowych przez klienta, a często dopiero po wizycie w biurze sprzedaży.
Brak podawania cen przez deweloperów w ofertach jest problematyczny, ponieważ nie umożliwia osobom poszukującym lokum dokonania wstępnej oceny.
Na początku roku minister Pełczyńska-Nałęcz również w serwisie X podkreśliła, że konieczne jest ustawowe zmuszenie deweloperów do ujawniania cen. Następnie w Radiu Zet stwierdziła, że Polska 2050 przygotuje projekt ustawy.
Zapytaliśmy wówczas UOKiK o ocenę praktyk w tej kwestii oraz o to, czy konsumenci – potencjalni nabywcy – mają wystarczający dostęp do rzetelnych informacji o cenach mieszkań na etapie ich poszukiwania.
Jak informowaliśmy, UOKiK udzielił dość niespodziewanej odpowiedzi, wskazując, że problem praktyki braku podawania cen przez deweloperów w ofertach ma być rozwiązany przez uruchomienie portalu z cenami transakcyjnymi.
Jednak to coś innego niż ujawnianie konkretnych cen przez sprzedających mieszkania, a portal może powstać najwcześniej za kilka lat. UOKiK przyznał jednak, że dla konsumentów korzystniejsze byłoby, gdyby mogli znaleźć ceny na stronach internetowych.
Na chwilę obecną deweloperzy mają jedynie obowiązek przygotowania prospektu informacyjnego, który zawiera kluczowe informacje dotyczące sprzedawanego mieszkania lub domu jednorodzinnego, w tym cenę nieruchomości. Deweloper dostarcza prospekt informacyjny osobie zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem.
Eksperci jednak zwracają uwagę, że przepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu nie precyzują, na jakim etapie deweloper ma obowiązek dostarczyć prospekt informacyjny.
Monika Krześniak-Sajewicz
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce.