We wtorek po południu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Unii Europejskiej Adama Szłapki i komisarza ds. budżetu, zwalczania oszustw finansowych i administracji publicznej Piotra Serafina. Ich wypowiedzi nastąpiły po nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych i koncentrowały się na różnych kwestiach budżetowych. – Aby zaangażować się w poważne dyskusje na temat bezpieczeństwa, potrzebujemy środków, aby w nie inwestować. Bez przemyślanego podejścia do konkurencyjności, my – jako Europa – nie będziemy w stanie tego poprzeć – podkreślił Szłapka.
/ Marcin Obara / PAP
– Właśnie zakończyliśmy nieformalne spotkanie Rady ds. Ogólnych . (…) Najważniejszym priorytetem naszej prezydencji, jak i Europy, jest bezpieczeństwo , co chcieliśmy odzwierciedlić w programie dzisiejszego spotkania. Przeżywamy bardzo trudny okres pełen zagrożeń i trudności – powiedział Adam Szłapka na początku konferencji prasowej.
Piotr Serafin: Zwiększenie elastyczności i usprawnienie budżetu europejskiego
Minister UE zauważył, że dziś zwołano spotkanie z potencjalnymi kandydatami, którzy chcą dołączyć do Wspólnoty. Głównymi tematami były zagrożenia hybrydowe, bezpieczeństwo gospodarcze , szczególnie w odniesieniu do wieloletnich ram finansowych , oraz nadmierna regulacja w UE, która może utrudniać jej konkurencyjność.
– Aby poważnie zająć się bezpieczeństwem, musimy mieć środki, żeby w nie inwestować . Bez dedykowanego podejścia do konkurencyjności, my – jako Europa – nie damy rady – powtórzył Szłapka.
Reklama
– W naszym ostatnim punkcie dyskusji skupiliśmy się na strategii europejskiej odporności i gotowości . Celem jest zapewnienie, że europejskie instytucje i społeczeństwa będą w stanie przeciwstawić się zagrożeniom zewnętrznym – dodał, odnosząc się do stabilności demokracji i zdolności do przeciwdziałania dezinformacji.
Następnie głos zabrał Komisarz ds. Budżetu, który odniósł się m.in. do dyskusji na temat budżetu UE . – Jak zauważył Minister, prace nad propozycją, która prawdopodobnie zostanie zaprezentowana w lipcu tego roku, zostały rozpoczęte – zauważył. Zwrócił również uwagę na priorytety, które zostaną uwzględnione w przyszłym budżecie . – Priorytety te obejmują głównie bezpieczeństwo . Konkurencyjność i spójność są również kluczowymi czynnikami. (…) Negocjacje te będą trudne – dodał Piotr Serafin, podkreślając potrzebę zwiększenia elastyczności i uproszczenia budżetu europejskiego .
Procedura nadmiernego deficytu: „Intencja polityczna jest jasna”
Dziennikarz obecny na spotkaniu pytał o Wieloletnie Ramy Finansowe , które zaczną obowiązywać w 2028 r., i o wzrost wydatków na obronę. – Jak przebiegają dyskusje na temat finansowania obrony w latach 2025-2028? – wyjaśniła. – Dopiero rozpoczęliśmy rozmowy na temat Wieloletnich Ram Finansowych. Rozważanie bezpieczeństwa oznacza również rozważanie konkurencyjności. W nadchodzących miesiącach będziemy się nad tym głębiej zastanawiać z państwami członkowskimi i KE. Nie możemy pozwolić sobie na czekanie na ratyfikację kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych , dlatego w tej chwili potrzebujemy dodatkowego funduszu na bezpieczeństwo. Obecnie jest to przedmiotem dyskusji z KE – stwierdził Adam Szłapka.
– Uznaję, że w kwestii obronności nie możemy odkładać przyjęcia kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych , które nastąpią w 2028 r. Początkowe wyniki mogą nie być widoczne przed 2030 r. Europa musi działać już teraz, aby bezzwłocznie zwiększyć swoje zdolności obronne – stwierdził Piotr Serafin.
Inny uczestnik zapytał , czy polskie wydatki na obronę będą wyłączone z procedury nadmiernego deficytu , a także o kwestię zwiększenia europejskich wydatków na obronę. – Dyskusje na temat procedury nadmiernego deficytu wciąż trwają, dlatego proszę o cierpliwość. Jednak intencja polityczna jest oczywista – (…) procedura deficytu nie powinna utrudniać państwom członkowskim zwiększania budżetów obronnych – powiedział komisarz ds. budżetu .
– Niemniej jednak, jeśli chodzi o pytanie, ile UE może przeznaczyć na obronę, to sprowadza się to do woli państw członkowskich. Jestem świadomy obecnych kwot dostępnych w budżecie UE. To nie są duże kwoty , które moglibyśmy przeznaczyć na obronę – dodał.
Serafin i Szłapka o śledztwie RARS
Piotr Serafin został również poproszony o skomentowanie swojego ostatniego wpisu w mediach społecznościowych. „ OLAF zakończył dochodzenie w sprawie nadużyć związanych z zakupem generatorów dla Ukrainy w okresie rządów PiS przez RARS” – oświadczył komisarz ds. budżetu w X.
Przeczytaj koniecznie: Koniec śledztwa w sprawie zakupu generatorów dla Ukrainy. „Sztuczne podwyżki cen”
Zwiększać
– OLAF, agencja zajmująca się zwalczaniem oszustw finansowych, zakończyła dochodzenie w sprawie RARS. Wyniki tego dochodzenia (…) są alarmujące . OLAF odkrył, że RARS, wykorzystując fundusze europejskie, dopuścił się bardzo poważnych nadużyć. (…) Ważne jest, aby wszyscy Polacy