„Nadszedł wielki dzień dla kryptowalut w Czechach”. Zwolnienie z podatku od bitcoina uchwalone

W piątek czeski parlament przegłosował zmiany w prawie, które wprowadzają zwolnienie z podatku od zysków ze sprzedaży kryptowalut. „Za przyjęciem ustawy byli wszyscy głosujący posłowie” – podała państwowa agencja informacyjna České nowiny.

„Nadszedł wielki dzień dla kryptowalut w Czechach”. Zwolnienie z podatku od bitcoina uchwalone

fot. Rido / / Shutterstock

Ustawa o cyfryzacji rynku finansowego została zatwierdzona przez czeską Izbę Reprezentantów w piątek 6 grudnia. Projekt przygotowało tamtejsze Ministerstwo Finansów w związku z wejściem w życie europejskiego rozporządzenia dotyczącego regulacji rynku cyfrowych aktywów (MiCA). Nowe prawo ma regulować rynek kryptowalut i zapewnić lepszą ochronę konsumentów. Ustawą zajmie się teraz Senat, a później ma trafić do podpisu prezydenta – informuje czeska agencja prasowa. 

Wielki dzień dla kryptowalut w Czechach 

Przepisy wprowadzają nadzór Narodowego Banku Czech nad branżą, który będzie miał prawo nałożyć kary finansowe w wysokości do 50 mln koron (ok. 8,5 mln zł) za naruszenie przepisów czy zakazać działalności dostawcom usług związanych z kryptowalutami. Będzie także prowadzić wykazy emitentów kryptowalut, którym udzielił zezwolenia na prowadzenie działalności. Prawo umożliwi podmiotom licencjonowanym na podstawie licencji MiCA założenie rachunku bankowego w czeskim banku.

„Nadszedł wielki dzień dla kryptowalut w Czechach” – skomentował głosowanie poseł Jiří Havránek z Obywatelskiej Partia Demokratycznej (ODS) tworzącej koalicję rządzącą z premierem Petrem Fialą na czele (ODS). „Nasza branża kryptograficzna należy do czołówki na świecie. Te kroki z pewnością mu pomogą!” – pisał z kolei jeszcze dzień wcześniej przed głosowaniem na platformie X poseł Havránek, który był zaangażowany w dwuletni proces prawotwórczy.

Trzeba zauważyć, że w kwestii nowych przepisów panował polityczny konsensusu, bowiem za przyjęciem projektu głosowali wszyscy biorący w głosowaniu udział czescy posłowie. Lider opozycji i były premier Andrej Babiš (ANO) powiedział, że kryptowaluty to biznes, który chce wspierać. Swoje poparcie dla ustawy wyraził także wiceprzewodniczący komisji budżetowej Jan Hrnčíř z opozycyjnej SPD.

Czeski podatek od kryptowalut

To, co chyba najważniejsze w punktu widzenia czeskich inwestorów zaangażowanych na rynku kryptowalut, to zmiany w podatkach od cyfrowych aktywów. Ustawa wprowadza tzw. testu czasu i wartości, podobny tego, który dotyczy obecnie papierów wartościowych. Test czasu oznacza, że ​​jeśli czeski podatnik trzyma kryptowaluty dłużej niż trzy lata, nie będzie musiał płacić podatku od ewentualnej sprzedaży. W teście wartości chodzi natomiast o mniejsze transakcje, których suma nie przekracza 100 000 koron (ok. 17 tys. zł). W takim wypadku podatnicy nie będą tych operacji musieli uwzględniać w zeznaniu podatkowym. 

„Szczególnie cieszę się z możliwości stosowania tzw. testu wartości i czasu, który już dziś ma zastosowanie do akcji, funduszy ETF i innych instrumentów inwestycyjnych. Kryptowaluty będą dzięki temu mogły stać się jeszcze ciekawszymi instrumentami dla inwestorów długoterminowych” – powiedział Lukáš Raška, analityk z firmy inwestycyjnej Portu. 

Razem z resztą przegłosowanych przepisów zmiana polityki może uczynić kraj bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji firm związanych z kryptowalutami. W drugą stronę zdają się podążać Włochy, które planują podnieść podatek od zysków kapitałowych z kryptoaktywów z 26 proc. do 42 proc. w celu sfinansowanie kosztownych obietnic wyborczych przy jednoczesnym zmniejszeniu deficytu fiskalnego.

Obecnie najwyższe stawki podatkowe od zysków kapitałowych ze sprzedaży kryptowalut w UE obowiązują w Danii, która pobiera 42 proc. Z kolei Finlandia i Francja pobierają 34 proc. W Czechach do tej pory stawki podatkowe dla zysków kapitałowych z kryptowalut wynoszą 15 proc. lub 23 proc. i zależą od progu w wysokości równowartości około 280 tys. zł.  

„Dzisiejszy krok posłów jest pozytywny nie tylko dla właścicieli kryptowalut, którzy mają motywację do długoterminowego utrzymywania aktywów, ale także dla krajowych firm z branży kryptowalut i co nie mniej ważne, dla samego państwa. Czechy mogą być światowym liderem technologicznym w dziedzinie kryptowalut i osiągać wzrost gospodarczy rzędu dziesiątek miliardów koron rocznie” – skomentował prezes Czeskiego Stowarzyszenia Kryptowalut František Vinopala. 

MiCA nadchodzi, a na kryptowalutach hossa

Założyciel platformy inwestycyjnej InvestBay Daniel Rajnoch, cytowany przez agencję informacyjną, powieidział, że ustawa o cyfryzacji rynku finansowego stanowi kluczowy krok w kierunku stworzenia stabilnego, przejrzystego i jednolitego rynku zasobów cyfrowych w całej Unii Europejskiej. Dla wszystkich inwestorów oznacza to większą ochronę, jasne zasady i większe zaufanie do tego szybko rozwijającego się segmentu rynku. 

Rozporządzenie unijne MiCA jest uważane za najbardziej rygorystyczny zbiór przepisów dotyczącym handlu na rynku wirtualnych aktywów. Pośrednicy będą musieli m.in. zarejestrować się w UE i gromadzić dane o sprzedawcach i kupujących, co ma zapobiec praniu pieniędzy lub utrudnić obejście unijnych sankcji, więcej o nim w artykule Michała Kisiela pt. „Europejska kryptoregulacja staje się faktem”. Wszystkie przepisy MiCA wchodzą w życie 30 grudnia 2024 r., ale część obowiązuje już od czerwca 2023 r. i 2024 r. 

Tymczasem rynek kryptowalut jest w trakcie cyklicznej hossy, a cena bitcoina ustala nowe rekordy. 5 grudnia kurs najważniejszej kryptowaluty po raz pierwszy przekroczył poziom 100 000 dolarów. Stopa zwrotu za ostanie 2 lata to już blisko 500 proc. Od momentu gdy cena bitcoina w 2017 r. prześcignęła cenę uncji złota, kurs tego pierwszego pozwolił zarobić blisko 8000 proc. przy około 120 proc., jakie przyniosły wzrosty na królewskim metalu. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *