Na straży ciepła – jak piana montażowa wpływa na termoizolację okien i drzwi?

Na straży ciepła – jak piana montażowa wpływa na termoizolację okien i drzwi? - INFBusiness

Komfortowy dom, który zimą zapewnia nam przyjemne ciepło, a latem skutecznie chroni przed upałem? To nie magia, lecz rezultat dobrze przemyślanej izolacji termicznej, w której ważną rolę odgrywa piana montażowa. Ten niepozorny komponent, ukryty w szczelinach pomiędzy ramą okna i drzwi a murem, jest jak cichy bohater dbający o energooszczędność budynku. Sprawdźmy, dlaczego warto zwrócić uwagę na pianę montażową i jej wykorzystanie do termoizolacji domu.

Piana montażowa zapewnia nie tylko wypełnienie różnego rodzaju pęknięć i ubytków, lecz także ochronę przed stratami ciepła, hałasem i wilgocią. Jest nieodłącznym elementem przy montażu okien i drzwi, stosowanym zarówno w nowych budynkach, jak i podczas  termomodernizacji. Od właściwości użytkowych piany i jej odpowiedniej aplikacji w dużej mierze zależy więc nasz codzienny komfort i oszczędność energii. Przyjrzyjmy się bliżej nowoczesnym rozwiązaniom w tym zakresie.

Na straży ciepła – jak piana montażowa wpływa na termoizolację okien i drzwi? - INFBusiness

Montaż okien i drzwi – piana odporna na promieniowanie UV

W procesie montażu okien i drzwi kluczowe jest zachowanie ciągłości izolacji. Każda niewłaściwie uszczelniona szczelina może prowadzić do strat ciepła, co w dłuższej perspektywie przekłada się na wyższe koszty ogrzewania i obniżenie parametrów termicznych połączenia stolarki z murem. Dlatego tak istotne jest zastosowanie piany montażowej, która wypełnia wszelkie luki, gwarantując szczelność i stabilność konstrukcji, a przy tym trwałość oraz łatwość użycia.

Po aplikacji piana powinna być w krótkim czasie zabezpieczona przed działaniem promieniowania UV. Inaczej szybko traci swoje właściwości. W praktyce, częstym widokiem na budowach jest zbrązowiała piana, która kruszeje i tworzy mostek termiczny, przez który ciepło może „uciekać” na zewnątrz budynku. W efekcie, wysiłek i wydatki włożone w wykonanie prac montażowych idą na marne.

Jak tego uniknąć? Rozwiązaniem pozwalającym zapobiec takim sytuacjom jest wykorzystanie białej piany poliuretanowej Ceresit WHITETEQ QUATTRO. Jej 4x bardziej zwarta struktura zwiększa właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne. Dodatkowo jest ona 4 razy bardziej odporna na działanie promieniowania UV niż konwencjonalne wyroby. – Dzięki temu, piana zachowuje kilkukrotnie bardziej zwartą strukturę i nie traci swoich właściwości fizycznych. Jej śnieżnobiały kolor utrzymuje się bez widocznych zmian żółknięcia a potem brązowienia nawet przez pół roku,  pomimo tego, że produkt nie jest zabezpieczony przed promieniowaniem UV  – mówi Krystian Gass, ekspert marki Ceresit, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Na straży ciepła – jak piana montażowa wpływa na termoizolację okien i drzwi? - INFBusiness

Montaż okien i drzwi – piana łatwa w aplikacji

Kolejnym ważnym aspektem związanym z użyciem piany przy montażu okien i drzwi jest jej właściwa aplikacja. Częsty błąd stanowi nałożenie piany w zbyt dużej ilości na jeden raz. Zazwyczaj skutkuje to tzw. rozprężeniami wtórnymi, które powodują zniszczenie obróbki tynkarskiej. Piana niczym mocno wyrośnięte ciasto bardzo szybko przyrasta w krótkim czasie i deformuje materiał, jakim została pokryta.

Istotnym parametrem pian jest zatem niska post-ekspansja, co daje kontrolę nad procesem wypełniania szczelin i pozwala uniknąć uszkodzenia tynków lub innych elementów wykończenia. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dokładne uszczelnienie bardzo dobrze sprawdza się biała piana CERESIT® WHITETEQ QUATTRO, którą cechuje optymalna niskoprężność zabezpieczająca przed wypaczeniem profili. Jej utwardzanie następuje w całym przekroju, co wyklucza możliwość ponownego „przyrośnięcia” nieutwardzonego „ciasta pianowego”.

Innym rozwiązaniem po które można sięgnąć, aby zapewnić wysoką kontrolę aplikacji jest wykorzystanie piany poliuretanowej z PMDI z recyklingu – Ceresit GREENQ CONTROL+, która ma zielonkawy kolor. Poza charakterystycznym kolorem, wyróżnia się ona o 20% niższą post-ekspansją (w porównaniu do wężykowych pian poliuretanowych Henkel ze standardową formulacją), co zapewnia stabilność wymiarową, precyzyjne nakładanie oraz brak deformacji ościeżnic i innych powierzchni.

Prawidłowy montaż okien i drzwi to w dużej mierze kwestia prawidłowej termoizolacji, która przekłada się na komfort użytkowania budynku oraz oszczędność energii. Wybór odpowiedniej piany montażowej i jej właściwa aplikacja stanowią zatem klucz do osiągnięcia wysokiej szczelności oraz trwałości. Nowoczesne piany to niewidoczni bohaterowie, którzy na co dzień zabezpieczają nasz dom przed stratami ciepła, hałasem i wilgocią.

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *