Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Możesz zapłacić jeszcze za życia

Koszty związane z pogrzebem oprócz trumny czy nagrobka, obejmują również miejsce ich umieszczenia, czyli miejsce na cmentarzu. Jaka jest jego cena? Od czego zależy? Pamiętaj, że nie jest to jednorazowy wydatek. Zdjęcie

Jak często płaci się za miejsce na cmentarzu? /123RF/PICSEL

Jak często płaci się za miejsce na cmentarzu? /123RF/PICSEL Reklama

Im większe miejsce, tym większa cena

Ceny miejsc na cmentarzu mogą być całkowicie odmienne. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na ich wysokość jest lokalizacja. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj przychodzi zapłacić  za miejsce znacznie mniej niż w dużych miastach.

Co więcej, droższe miejsca znajdują się na cmentarzach parafialnych niż na komunalnych. Nie bez znaczenia jest także wielkość nagrobka. Pojedynczy czy dziecięcy zajmuje mniejszą powierzchnię niż nagrobek rodzinny, dlatego też za miejsce do jego postawienia płaci się mniej.

Reklama

Wykupywanie miejsca na cmentarzu – co warto wiedzieć?

Miejsce na cmentarzu można wykupić tuż przed planowanym pochówkiem lub nawet wiele lat wcześniej, jeszcze za życia. 

Część osób, najczęściej tych starszych, decyduje się na zarezerwowanie sobie miejsca. W takich przypadkach pobierane są opłaty roczne, które mogą się wahać od kilkudziesięciu do 200 złotych. Możliwe jest także uiszczenie jednorazowej opłaty, jednak jest ona zawsze wyższa, niż zapłacenie za miejsce już po śmierci bliskiej osoby. Ta opcja nie jest również dostępna na wszystkich cmentarzach w Polsce.

Gdzie się zwrócić chcąc wykupić miejsce na cmentarzu? Należy się udać do zarządcy danej nekropolii. Zazwyczaj jest to związek wyznaniowy, parafia albo gmina. To w tych miejscach możliwe jest poznanie konkretnej ceny, podpisanie umowy i uiszczenie zgodnej z nią opłaty.

Jak często płaci się za miejsce na cmentarzu?

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku określa, że kwota wpłacona przy pochówku obowiązuje przez 20 lat. W tym okresie nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów.

Taka prolongata może kosztować 500-600 złotych w mniejszych miejscowościach, a w dużych miastach wojewódzkich nawet 2500 złotych. Przy płaceniu ważna jest wielkość nagrobka i jego umiejscowienie.

Po 20 latach, gdy prolongata przestaje obowiązywać, zarządca podejmuje próbę kontaktu z osobami, które wcześniej dokonały opłaty. Jeśli wiadomość zostanie bez odpowiedzi, miejsce może zostać wykorzystane do ponownego pochówku.

Jeśli jednak bliscy zmarłego opłacą kolejną prolongatę, grób będzie mógł pozostać w tym samym miejscu na kolejne 20 lat. Zazwyczaj cena prolongaty wynosi tyle samo, ile za pierwszym razem.

Aby mieć pewność, że nie dojdzie do likwidacji nagrobka zmarłych krewnych z powodu braku opłaty za miejsce na cmentarzu, warto upewnić się, że zarządca posiada nasze aktualne dane kontaktowe oraz zapisać sobie datę upływu 20 lat od ostatniego pochówku. To szczególnie ważne w przypadku przodków, którzy zmarli wiele lat temu i których datę śmierci nie zawsze pamiętamy. 

KO

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Wydarzenia”: Orlen z dużo niższym zyskiem po półroczu. Polityczna burza wokół koncernu Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *