Naukowcy z Oksfordu postawili na energię pochodzącą z perowskitów i dostępną dla każdego
Urszula Lesman
Naukowcy z wydziału fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali mikrocienki, pochłaniający światło materiał, wystarczająco elastyczny, aby można go było zastosować na powierzchni niemal każdego obiektu od smartfona po budynek — z potencjałem generowania prawie dwukrotnie większej ilości energii niż obecne panele słoneczne.
Jakie możliwości dają perowskity
Powłoka panelu jest wykonana z materiałów zwanych perowskitami, które są bardziej wydajne w pochłanianiu energii słonecznej niż powszechnie stosowane obecnie panele na bazie krzemu. Dzieje się tak, ponieważ jego pochłaniające światło warstwy mogą przechwytywać szerszy zakres światła ze spektrum słonecznego niż tradycyjne panele. A więcej światła oznacza więcej energii.
Naukowcy z Oksfordu nie są jedynymi, którzy wyprodukowali ten rodzaj powłoki, ale ich powłoka jest wyjątkowo wydajna, przechwytując około 27 proc. energii ze światła słonecznego. Dla porównania, panele słoneczne wykorzystujące ogniwa krzemowe zazwyczaj przetwarzają do 22 proc. światła słonecznego na energię. Naukowcy uważają, że z czasem perowskity będą w stanie zapewnić wydajność przekraczającą 45 proc. – Powłoki perowskitowe będą stosowane na wielu typach powierzchni w celu generowania taniej energii słonecznej, takich jak dachy samochodów i budynków, a nawet tylne części telefonów komórkowych — mówi CNN Junke Wang, jeden z naukowców z Oksfordu.
Mając nieco ponad jeden mikron grubości, powłoka jest 150 razy cieńsza niż krzemowa wata stosowana w dzisiejszych panelach słonecznych. W przeciwieństwie do istniejących paneli krzemowych, perowskity można nakładać na niemal każdą powierzchnię, w tym tworzywa sztuczne i papier, przy użyciu chociażby drukarki atramentowej.
Energia ze słońca jest już najtańsza
Elektrowni słonecznych przybywa na całym świecie i to w szybkim tempie. Energia słoneczna była najszybciej rozwijającym się źródłem energii elektrycznej w 2023 r. przez 19. rok z rzędu, według raportu Global Electricity Review 2024 think tanku klimatycznego Ember. Głównym motorem tego boomu jest spadający koszt energii słonecznej, która stała się obecnie tańsza w produkcji niż jakakolwiek inna forma energii, w tym paliwa kopalne.
Innym ważnym czynnikiem napędzającym wzrost energii słonecznej jest jej rosnąca wydajność w przetwarzaniu energii słonecznej. Jednak naziemne farmy słoneczne zajmują dużo ziemi i często są przyczyną konfliktów między rolnikami a rządami i firmami stojącymi za instalacjami energii odnawialnej. Naukowcy z Oksfordu twierdzą, że ich technologia może rozwiązać ten problem, jednocześnie obniżając koszty produkcji energii.
Jednak uporczywym problemem perowskitów jest stabilność, która uniemożliwiła ich twórcom komercjalizację technologii. Niektóre powłoki w warunkach laboratoryjnych rozpuściły się lub rozpadły, dlatego są uważane za mniej trwałe niż dzisiejsze panele słoneczne. Naukowcy pracują nad wydłużeniem ich żywotności