Zupa buraczana to nie tylko pyszne danie, ale również doskonały sposób na oczyszczenie organizmu i dostarczenie mu wielu cennych składników odżywczych. Przepis odkryłam niedawno, gdy szukałam sposobu na wykorzystanie znalezionych na dnie lodówki gotowanych buraków. Zupa okazała się tak pyszna, że wracam do niej nie tylko, gdy chce się wzmocnić.
Dlaczego warto jeść zupę z buraków?
Głównym składnikiem dania są buraki, czyli warzywa obfitujące w witaminy i minerały. Oczyszczanie organizmu wspierają przede wszystkim betalainy. Jest to grupa substancji o właściwościach silnie antyoksydacyjnych, która pomaga neutralizować szkodliwe wolne rodniki. Podobnie działanie wykazuje witamina C, której nieocenioną rolą jest też wzmacnianie odporności i uczestnictwo w wielu istotnych dla organizmu procesach metabolicznych.
Wraz z porcją zupy buraczanej dostarczysz sobie również błonnika – składnika niezwykle cennego z punktu widzenia procesu trawienia. Jego rolą jest m.in. regulacja pracy jelit i zapobieganie zaparciom. Dbając o odpowiednią podaż tego węglowodanu, będziesz odczuwała sytość dłużej, co ułatwi unikanie podjadania między posiłkami.
Buraki pomogą ci także w obniżeniu ciśnienia krwi i poprawieniu jej krążenia. Wszystko za sprawą zawartych w warzywie potasu i tlenków azotu. Czerwony produkt dostarczy też niezbędnych dla prawidłowego widzenia karotenoidów oraz wspierających zdrowie kobiet żelaza i kwasu foliowego. Nie zwlekaj więc i zrób z nich pyszną zupę z buraków już dziś.
Jak zrobić zupę z buraków?
Wykonanie zupy z buraków jest banalne. Wystarczy ugotować warzywa do miękkości w lekkim bulionie i zblendować je na gładki krem. W takiej formie można ją już zajadać, najlepiej na ciepło. Prawda, że proste?
Przepis: Zupa buraczana
Pyszna i zdrowa zupa z buraków, która oczyści organizm.
KategoriaZupaRodzaj kuchniMiędzynarodowaCzas przygotowania15 min.Czas gotowania40 min.Liczba porcji2Liczba kalorii331 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg buraków
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 litr bulionu warzywnego
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- pieprz
- sól
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówBuraki wyszoruj i obierz. Pokrój je w kostkę. Cebulę i czosnek pozbaw łupin. Posiekaj.
- Gotowanie zupy buraczanejWarzywa umieść w większym garnku. Dodaj bulion i przyprawy w kawałku. Doprowadź wszystko do wrzenia, a następnie gotuj na niewielkim ogniu przez 30-40 minut. Gdy buraki zmiękną, zblenduj zupę na gładki krem. Dopraw ja sokiem z cytryny, solą oraz pieprzem.
Jak podawać zupę z buraków?
Moim ulubionym sposobem podania tej zupy jest posypanie jej pestkami papai. Niedawno kupiłam sobie spory ich zapas w sklepie ze zdrową żywnością i podkręcam nimi smak dań. Mają lekko pikantny smak i wykazują właściwości wspierające trawienie.
Zamiast korzystać z egzotycznej posypki, możesz też doprawić zupę buraczaną ziołami. Polecam tymianek lub oregano, bo też mają korzystny wpływ na przemianę materii.
Inne warianty zupy buraczanej
Dla odważnych jest opcja przyprawienia zupy z buraków imbirem. Korzeń o ostrym smaku trzeba zetrzeć na tarce i dodać podczas gotowania. Po zblendowaniu jego kawałki nie będą wyczuwalne, ale smak i działanie z pewnością zauważysz. Imbir rozgrzewa, koi niestrawności i pomaga zwalczać drobnoustroje. Polecam wypróbowanie takiej wersji zupy z buraka zwłaszcza podczas przeziębienia.
Gdy zupa buraczana nie jest elementem detoksu, możesz zabielić ją śmietanką lub mlekiem kokosowym dla smaku. Wkruszenie sera feta czy twarogu podniesie natomiast wartość energetyczną dania i sprawi, że będzie bardziej sycące.