Guz mózgu to groźny przeciwnik. Jednak łatwo go zlekceważyć. Rozwija się bowiem po cichu, często nie dając żadnych wyraźnych objawów. Proces ten nierzadko trwa miesiące, a nawet lata. Po czym rozpoznać, że w organizmie dzieje się coś niedobrego? Sprawdź.
Niedawno Michael Bolton poinformował, że wykryto u niego guza mózgu, a pod koniec 2023 roku przeszedł operację usunięcia zmiany. Stan zdrowia zmusza muzyka do zawieszenia działalności zawodowej. Warto zauważyć, że diagnozę guza mózgu słyszy ponad 2500 tysiąca Polaków rocznie. Część zmian ma charakter łagodny. Większość jednak wiąże się z rozwojem chorób nowotworowych w organizmie.
Po czym rozpoznać guza mózgu?
W początkowej fazie rozwoju guz mózgu może dawać niespecyficzne objawy, typowe dla wielu różnych chorób. Należą do nich symptomy, takie jak:
- bóle i zawroty głowy,
- silne i nawracające uczucie senności,
- trudności z koncentracją,
- zaburzenia pamięci,
- przewlekłe zmęczenie,
- nudności i wymioty,
- napady drgawek.
Obraz kliniczny choroby zależy w dużej mierze od miejsca, w którym zlokalizowane są patologiczne zmiany (płat potyliczny, skroniowy, ciemieniowy, móżdżek itp.). Wskazanym wyżej sygnałom mogą towarzyszyć zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia i niedowłady różnych części ciała, zmiany w zachowaniu (drażliwość, agresja), zaburzenia równowagi lub połykania. Niekiedy pojawić się może również asymetria twarzy.
Diagnostyka i leczenie guza mózgu
Podstawą procesu diagnostycznego są badania obrazowe głowy, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Dzięki nim można określić lokalizację guza oraz określić jego wielkość. Leczenie zmian zwykle polega na interwencji chirurgicznej i sprowadza się do wycięcia patologicznych zmian. Zwykle zleca się również biopsję usuniętych tkanek. Badanie pozwala stwierdzić, z jakim rodzajem guza mamy do czynienia (zmianą łagodną czy złośliwą). Jeśli wyniki wskazują na nowotwór, zaleca się dalsze leczenie w postaci radio- lub chemioterapii.