Chodzi o gwarantowaną ustawowo waloryzację najniższych wynagrodzeń w publicznej służbie zdrowia, co oznacza podwyżkę płacy minimalnej. W rzeczywistości zarobki często przekraczają ten poziom, jednak nie mogą być niższe. Podwyżka „minimalnych” pensji nastąpi 1 lipca 2026 roku i obejmie między innymi lekarzy, pielęgniarki, położne, diagnostów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych oraz salowe.
Od 1 lipca wejdzie w życie podwyżka wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek i salowych
Małgorzata Krzystała
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dwa postępowania dotyczące potencjalnych nadużyć w Szpitalu Południowym. Każdego dnia pojawiają się nowe informacje na temat funkcjonowania tej placówki, w tym rekordowe zarobki (jeden z lekarzy miał zarobić około 1,6 mln zł w ciągu roku) oraz system przywilejów dla działaczy politycznych i ich rodzin działający w lecznicy.
Reklama Reklama
W tle tej afery, już 1 lipca, wejdą w życie podwyżki najniższych pensji w publicznej służbie zdrowia. Waloryzacja wynika z corocznego, ustawowo gwarantowanego mechanizmu, który bierze pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej z poprzedniego roku. Jednakże, faktyczne zarobki personelu medycznego często znacznie przewyższają ustawowe minimum.
Społeczeństwo Mec. Jacek Dubois: Pan Emil Jędrzejewski musi liczyć się z procesem karnym
Jeśli w ciągu najbliższych godzin dr Emil Jędrzejowski nie cofnie „zniesławiających, oszczerczych i nieprawdziwych informacji”, wówczas czeka go…
Podwyżki obejmą między innymi lekarzy, pielęgniarki, położne, diagnostów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, salowe oraz farmaceutów zatrudnionych w placówkach medycznych.
Po zmianach, najwyższa płaca minimalna w ochronie zdrowia wyniesie 12 910,16 zł brutto, a najniższa 5 787,31 zł brutto.
Zdrowie Ordynator Szpitala Południowego odpowiada na zarzuty. „Jestem oburzony i przerażony”
Były ordynator chirurgii w Szpitalu Południowym w Warszawie Emil Jędrzejewski w rozmowie z Kanałem Zero zarzucił personelowi Szpitalnego Oddziału Ratunk…
Nowe stawki obejmą również pielęgniarki, ratowników medycznych, farmaceutów, fizjoterapeutów oraz personel niemedyczny zatrudniony w placówkach ochrony zdrowia.
Płaca minimalna w ochronie zdrowia 2026. Tyle zarobią lekarze i inni pracownicy medyczni
Od 1 lipca 2026 r. minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia dla pozostałych grup zawodowych wyniosą:
- lekarze ze specjalizacją – 12 910,16 zł (wzrost o 1046,67 zł),
- magistrzy farmacji, fizjoterapii, diagnostyki laboratoryjnej, psychologii klinicznej oraz pielęgniarki ze specjalizacją – 11 485,59 zł (wzrost o 931,17 zł),
- lekarze bez specjalizacji – 10 595,24 zł (wzrost o 858,99 zł), lekarze stażyści – 8 458,38 zł (wzrost o 685,75 zł),
- farmaceuci, fizjoterapeuci, pielęgniarki i położne z tytułem magistra bez specjalizacji lub z licencjatem i specjalizacją otrzymają minimum 9 081,63 zł (wzrost o 736,28 zł).
- pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci z wykształceniem średnim lub licencjackim bez specjalizacji zarobią co najmniej 8 369,35 zł (wzrost o 678,53 zł),
- opiekunowie medyczni i inny personel medyczny ze średnim wykształceniem – 7 657,06 zł (wzrost o 620,78 zł).
Jak przypomina portal rynekzdrowia.pl, również od lipca 2026 roku wzrosną minimalne pensje pracowników działalności podstawowej, niewykonujących zawodu medycznego. Ich nowe stawki brutto wyniosą:
- z wykształceniem wyższym – 8 903,56 zł (wzrost o 721,84 zł),
- z wykształceniem średnim – 6 944,78 zł (wzrost o 563,04 zł),
- z wykształceniem niższym niż średnie – 5 787,31 zł (wzrost o 469,19 zł).
Polityka Donald Tusk o Szpitalu Południowym: Sprawdzimy wszystko do samego dna. „Nie będzie litości”
Premier Donald Tusk zapowiedział kompleksowe wyjaśnienie nieprawidłowości ujawnionych wokół warszawskiego Szpitala Południowego. Jak podkreślił, spraw…
