Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał warszawski szpital kwotą bliską 300 tysięcy złotych.

Kontrola NFZ ujawniła błędy w zarządzaniu listami oczekujących w jednej z placówek Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak ustalił portal Rynek Zdrowia, do placówki mieli trafiać także pacjenci spoza oficjalnej kolejki. Na szpital nałożono sankcję finansową w wysokości blisko 300 tys. zł.

Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał warszawski szpital kwotą bliską 300 tysięcy złotych. 2

Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM

W kolejnej warszawskiej placówce medycznej kontrola NFZ wykryła nieprawidłowości dotyczące list pacjentów oczekujących na przyjęcie.

Fot.: PAP/Leszek Szymański

Joanna Kamińska

Serwis uzyskał informacje, że sprawa dotyczy Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi. Anonimowi pracownicy Kliniki złożyli skargę w związku z przyjmowaniem pacjentów poza oficjalną listą oczekujących.

Reklama Reklama Ochrona zdrowia Kacprzyk nie jest wyjątkiem. Inny lekarz zarobił 316 tys. zł w miesiącu

Najwyższe wynagrodzenie lekarza w szpitalu na Mazowszu w 2025 roku sięgnęło 316 tys. zł miesięcznie, jak podaje Rynek Zdrowia, powołując się na…

Niemal 300 tys. zł kary dla UCK WUM za błędy w prowadzeniu kolejek pacjentów

W przesłanym piśmie podkreślono, że chorzy kierowani na oddział z poradni przyszpitalnej otrzymują odległe terminy przyjęć. Natomiast pacjenci z zaleceniami od prywatnego gabinetu jednego z lekarzy bywają przyjmowani niemal natychmiast.

Jednakże, kontrola NFZ nie była w stanie potwierdzić tego konkretnego faktu. Mimo to, stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki. Okazało się, że 70% badanych przez kontrolerów pacjentów zostało przyjętych niezgodnie z ustalonym porządkiem. „NFZ zidentyfikował w trakcie kontroli przypadki pacjentów w stanie stabilnym, którzy zostali przyjęci przed chorymi skierowanymi na oddział w trybie pilnym, i to ze znaczną różnicą czasową. Kontrola wykazała również, że w analizowanym okresie na oddział przyjęto 10 pacjentów z całkowitym pominięciem oficjalnej listy oczekujących” – zaznacza Rynek Zdrowia.

W związku z wynikami kontroli, NFZ nałożył na UCK WUM grzywnę w wysokości 289 228 zł. Jest to już druga kara nałożona na tę placówkę z powodu nieprawidłowości związanych z przyjmowaniem chorych poza oficjalną listą oczekujących. Pierwsza, opiewająca na 50 tys. zł, została nałożona po kontroli z 2022 roku.

Polityka Afera w Szpitalu Południowym. Cezary Tomczyk: To, co zrobił PiS, jest nie do obrony

Trwa kontrola NIK, NFZ i prokuratury. Zapewniam, że jeśli jakakolwiek sprawa w tym zakresie będzie niejasna, zostanie ona rozliczona – mówił w rozmowie…

UCK WUM: Pacjenci mieli być przyjmowani poza oficjalną kolejnością

Sprawa przyjmowania pacjentów niezgodnie z listą oczekujących, jak nieoficjalnie dowiedział się Rynek Zdrowia, ma dotyczyć konkretnego lekarza. Niemniej jednak, kontrola NFZ nie była w stanie potwierdzić tej informacji. „Kontrolerzy weryfikują wyłącznie prawidłowość prowadzenia samych kolejek. Nie są w stanie zweryfikować skierowań wystawianych przez konkretnego lekarza oraz tego, na ile ukierunkowywał on ścieżkę pacjenta w celu szybszego przyjęcia” – wyjaśnia serwis.

Według UCK WUM, kontrola NFZ została przeprowadzona z pominięciem istotnych dowodów. W komunikacie dla Rynku Zdrowia placówka zaznaczyła jednak: „UCK WUM ostatecznie przyjęło ustalenia kontrolerów NFZ i na skutek wydanych zaleceń oraz obowiązujących w UCK WUM standardów wdrożyło działania naprawcze polegające na modyfikacji systemu informatycznego obsługującego listy oczekujących oraz przeprowadziło szkolenia z zasad ich prowadzenia”.

Placówka ma teraz możliwość uiszczenia kary lub skorzystania z drogi sądowej.

Czytaj więcej: Pacjenci poza kolejnością. Nieprawidłowości i 300 tys. zł kary dla kolejnego warszawskiego szpitala

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *