Chodzi o gwarantowaną ustawowo waloryzację najniższych wynagrodzeń w publicznej służbie zdrowia, co oznacza podwyżkę płac minimalnych. W rzeczywistości zarobki mogą być – i często są – wyższe, jednak nie mogą być niższe. Podwyżka „minimalnych” nastąpi 1 lipca 2026 roku. Obejmie ona między innymi lekarzy, pielęgniarki, położne, diagnostów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych czy salowe.
Od 1 lipca wchodzi w życie podwyżka pensji lekarzy, pielęgniarek i salowych
Małgorzata Krzystała
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dwa postępowania dotyczące potencjalnych nieprawidłowości w Szpitalu Południowym. Z każdym dniem pojawiają się nowe fakty dotyczące funkcjonowania placówki, w tym rekordowe zarobki (jeden z lekarzy miał w ciągu roku zarobić około 1,6 mln zł) czy działanie w lecznicy systemu ulg dla osób związanych z polityką i ich bliskich.
Reklama Reklama
W tle tej sprawy, już 1 lipca, zaczną obowiązywać podwyżki najniższych wynagrodzeń w publicznej służbie zdrowia. Waloryzacja jest efektem corocznego, gwarantowanego przepisami prawa, mechanizmu, który bierze pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za rok poprzedni. Faktyczne zarobki personelu medycznego są jednak często znacznie wyższe niż ustawowe minimum.
Społeczeństwo Mec. Jacek Dubois: Pan Emil Jędrzejewski musi liczyć się z procesem karnym
Jeśli w ciągu najbliższych godzin dr Emil Jędrzejowski nie wycofa „zniesławiających, oszczerczych i nieprawdziwych informacji”, wówczas czeka go pr…
Podwyżki dotyczyć będą między innymi lekarzy, pielęgniarek, położnych, diagnostów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, salowych i farmaceutów zatrudnionych w placówkach medycznych.
Po zmianach najwyższe wynagrodzenie minimalne w ochronie zdrowia wyniesie 12 910,16 zł brutto, a najniższe – 5 787,31 zł brutto.
Zdrowie Ordynator Szpitala Południowego odpowiada na zarzuty. „Jestem oburzony i przerażony”
Były ordynator chirurgii w Szpitalu Południowym w Warszawie Emil Jędrzejewski w rozmowie z Kanałem Zero zarzucił personelowi Szpitalnego Oddziału R…
Nowe stawki obejmą również pielęgniarki, ratowników medycznych, farmaceutów, fizjoterapeutów oraz pracowników niemedycznych zatrudnionych w placówkach leczniczych.
Płaca minimalna w ochronie zdrowia w 2026 roku. Tyle zarobią lekarze i inni pracownicy medyczni
Od 1 lipca 2026 r. minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia dla pozostałych grup zawodowych wyniosą:
- lekarze ze specjalizacją – 12 910,16 zł (podwyżka o 1046,67 zł),
- magistrzy farmacji, fizjoterapii, diagnostyki laboratoryjnej, psychologii klinicznej oraz pielęgniarki ze specjalizacją – 11 485,59 zł (podwyżka o 931,17 zł),
- lekarze bez specjalizacji – 10 595,24 zł (podwyżka o 858,99 zł), lekarze stażyści – 8 458,38 zł (podwyżka o 685,75 zł),
- farmaceuci, fizjoterapeuci, pielęgniarki i położne z tytułem magistra bez specjalizacji lub z licencjatem i specjalizacją otrzymają co najmniej 9 081,63 zł (podwyżka o 736,28 zł).
- pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci z wykształceniem średnim lub licencjackim bez specjalizacji zarobią minimalnie 8 369,35 zł (podwyżka o 678,53 zł),
- opiekunowie medyczni i inny personel medyczny z wykształceniem średnim – 7 657,06 zł (podwyżka o 620,78 zł).
Jak przypomina portal rynekzdrowia.pl, również od lipca 2026 roku wzrosną minimalne pensje pracowników działalności podstawowej niewykonujących zawodu medycznego. Ich nowe stawki brutto wyniosą:
- z wykształceniem wyższym – 8 903,56 zł (podwyżka o 721,84 zł),
- z wykształceniem średnim – 6 944,78 zł (podwyżka o 563,04 zł),
- z wykształceniem niższym niż średnie – 5 787,31 zł (podwyżka o 469,19 zł).
Polityka Donald Tusk o Szpitalu Południowym: Sprawdzimy wszystko do samego spodu. „Nie będzie litości”
Premier Donald Tusk zapowiedział kompleksowe wyjaśnienie nieprawidłowości ujawnionych wokół warszawskiego Szpitala Południowego. Jak podkreślił, pr…
