Zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Ministerstwo Finansów zabrało głos

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może zmniejszyć dochody własne samorządów, ale jednocześnie zwiększyć część rozwojową subwencji ogólnej, czyli zwiększyć wydatki budżetu państwa – napisał wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Ministerstwo Finansów zabrało głos

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Na stronach sejmowych została opublikowana odpowiedź wiceministra Nenemana na interpelację posła Piotra Müllera (PiS) w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 60 tys. zł.

W odpowiedzi wiceminister wskazał, że postulat ten pozostaje aktualny. "Jego realizacja będzie poprzedzona stosownymi analizami i w konsekwencji będzie korespondować z wynikami audytu stanu finansów publicznych” – dodał.

Wiceszef MF poinformował, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł mogłoby w warunkach 2024 r. spowodować „zmniejszenie obciążeń podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych o około 48 mld zł”.

Z odpowiedzi wiceministra wynika także, że „stosowna nowelizacja przepisów” zostanie przekazana do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego i że ma nadzieję, że ewentualne zmiany zostaną przyjęte w „konsensusie ze stroną samorządową”. Przypomniał także o wynikającej z przepisów zasadzie, że państwo musi rekompensować samorządom ubytki we wpływach z udziałów w PIT, jeśli są one mniejsze od przewidywanych.

ReklamaChcesz rozliczyć PIT za 2023 rok?Uruchom on-line

Czym może skutkować?

„(…) podwyższenie kwoty wolnej od podatku może zmniejszyć dochody własne jednostek samorządu terytorialnego, ale jednocześnie wpłynąć na zwiększenie części rozwojowej subwencji ogólnej (czyli na zwiększenie wydatków z budżetu państwa)” – stwierdził wiceminister Jarosław Neneman.

W środę w Senacie podczas debaty nad budżetem minister finansów Andrzej Domański poinformował, że w resorcie trwają prace nad zmianami zasad finansowania samorządów w Polsce.

Postulat zwiększenia kwoty wolnej od podatku od osób fizycznych do 60 tys. zł z obecnych 30 tys. zł był zgłaszany przez Koalicję Obywatelską podczas kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Z kolei kwota wolna od podatku została ustalona na poziomie 30 tys. zł po zmianach, jakie zostały wprowadzone w ramach „Polskiego Ładu” na początku roku 2022. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *