Zabrakło chętnych na zakup Ursusa. Konkurs bez rozstrzygnięcia

Zaplanowany na czwartek konkurs ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości nie został rozstrzygnięty; żaden podmiot nie złożył oferty – poinformował PAP syndyk Paweł Głodek. Wartość firmy oszacowano na 124 mln zł, a wysokość wierzytelności – na blisko 308 mln zł.

Zabrakło chętnych na zakup Ursusa. Konkurs bez rozstrzygnięcia

/ Ursus

12 marca br. miął termin na doręczenie do warszawskiego biura syndyka ofert zakupu przedsiębiorstwa Ursus. Termin otwarcia i weryfikacji złożonych ofert wyznaczono na 14 marca.

"W ramach zorganizowanego konkursu ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie, w wyznaczonym zgodnie z regulaminem terminie składania ofert za zakup przedsiębiorstwa, żaden podmiot nie złożył oferty. Nie zostało również wpłacone wadium na rachunek masy upadłości. W związku z powyższym zaplanowany za dzień dzisiejszy konkurs ofert nie został rozstrzygnięty" – poinformował syndyk Głodek.

Zapytany o kolejne działania syndyk wskazał, że będzie kontynuował działania zmierzające do likwidacji majątku upadłej spółki w sposób określony w ustawie Prawo upadłościowe. "Syndyk w najbliższym czasie zwróci się do Rady Wierzycieli ze stosownym wnioskiem o zwołanie posiedzenia Rady Wierzycieli. Dalsze działania syndyka będą uwzględniały opinie i ewentualne decyzje Rady Wierzycieli" – uzupełnił.

Przedmiotem konkursu była sprzedaż całego przedsiębiorstwa, którego wartość została oszacowana na 124 mln zł. W skład firmy wchodzą m.in. dwa zakłady produkcyjne w Dobrym Mieście oraz Lublinie, znaki towarowe Ursus, dokumentacja projektów badawczo-rozwojowych Ursusa, maszyny i urządzenia. Potencjalny nabywca stałby się również pracodawcą dla zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowników.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Na liście złożonej przez syndyka do akt postępowania upadłościowego uznane zostały wierzytelności za ponad 307,7 mln zł. Ostateczna kwota może ulec zmianie, ponieważ ze względu na przesłane sprzeciwy lista nie została prawomocnie zatwierdzona przez sędziego-komisarza.

Ursus swoje początki wywodzi od przedsiębiorstwa, które powstało w 1893 r. w Warszawie i początkowo produkowało m.in. armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego. W 1923 r. – po kolejnych przekształceniach firmy – powstały Zakłady Mechaniczne "Ursus" S.A., które rozpoczęły seryjną produkcję pierwszych polskich ciągników rolniczych.

W 1946 r. władze państwowe zadecydowały o wznowieniu produkcji ciągników. W 1960 r. do seryjnej produkcji wszedł popularny Ursus C-325, a jego produkcja – wraz z jego zmodernizowanymi wersjami – trwała do 1993 r. W latach 1988-2003 Zakłady Przemysłu Ciągnikowego "Ursus" przeszły restrukturyzację, w wyniku której powstały nowe podmioty gospodarcze. W 2003 r. powstało przedsiębiorstwo Ursus, od 2007 r. notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 2011 r. producenta ciągników kupiła spółka Pol-Mot Warfama. W kolejnych latach Ursus informował o świetnych wynikach sprzedaży ciągników m.in. w Czechach, Belgii, Holandii i Pakistanie, o wielomilionowych kontraktach na dostawę sprzętu rolniczego do krajów afrykańskich i o planach produkcji elektrycznego samochodu dostawczego.

W 2019 r. do fabryki wkroczył komornik i czasowo zajął surowce, materiały i półprodukty. W 2021 r. warszawski sąd ogłosił upadłość Ursusa. W październiku 2022 r. zarząd GPW zadecydował o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku głównym. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mmu/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *