WIG20 już ponad 5 proc. od szczytu hossy. Spekulacyjny wzrost kursu spółki z GPW o prawie 200% w 4 dni

Wyniki wtorkowej sesji na GPW były bardziej mieszane niż dzień wcześniej, chociaż podaż dalej ściąga w dół WIG20, pogłębiając korektę. Średnie i małe spółki wciąż przy minimalnych zmianach ich indeksów konsolidują się nieco poniżej historycznego szczytu. Na GPW obserwowany jest kolejny spekulacyjny rajd kursu spółki, która na razie nie ma nic do zaoferowania potencjalnym klientom. 

WIG20 już ponad 5 proc. od szczytu hossy. Spekulacyjny wzrost kursu spółki z GPW o prawie 200% w 4 dni

fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Po mocno podażowej sesji w poniedziałek wtorkowe wyniki były już mniej jednoznaczne. Pogłębia się korekta WIG20, która od szczytu hossy z 23 lutego ściągnęła indeks blue chipów o blisko 5,1 proc. niżej. Niższe segmenty rynku trwają w konsolidacji tuż pod historycznymi szczytami z niewielką zmiennością w jedną i drugą stronę. Także w ujęciu branżowym sesja we wtorek była mniej jednorodna i pozwoliła już 4 indeksom zaliczyć wzrosty.

WIG20 spadł o 1,28 proc., WIG był niżej o 0,89 proc. Z kolei mWIG40 zyskał 0,19 proc., a sWIG80 był o 0,35 proc. pod kreską. Obroty wyniosły 1,1 mld zł, z czego 877 mln dotyczyło spółek z WIG20.

WIG20 już ponad 5 proc. od szczytu hossy. Spekulacyjny wzrost kursu spółki z GPW o prawie 200% w 4 dni - INFBusiness

WIG20 już ponad 5 proc. od szczytu hossy. Spekulacyjny wzrost kursu spółki z GPW o prawie 200% w 4 dni - INFBusiness

Kluczowym wydarzeniem na rynkach finansowych będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. W środę i czwartek inwestorzy śledzić będą wystąpienia prezesa Fed J. Powella przed komisjami amerykańskiego Kongresu. W piątek pojawi się raport z rynku pracy USA za luty. Krajowi inwestorzy mogą reagować na konferencje prezesa Adama Glapińskiego w czwartek, ponieważ sama decyzja RPP w środę nie powinna być zaskoczeniem.

We wtorek przy większym zróżnicowaniu tego co działo się na pojedynczych indeksach branżowych, niezmienna pozostała słabość giełdowej energetyki (-2,46 proc.) wywołana wątpliwościami co do aktywów węglowych i współpracy sektora z górnictwem.

Najmocniej jednak szerokiemu rynkowi ciążył sektor bankowy (- 1,47 proc.). To jego odpowiedź na przedstawiony przez premiera projekt „wakacji kredytowych”, których koszt dla sektora wg Związku Banków Polskich, zależnie od poziomu partycypacji, może zaczynać się od 3,7 mld zł.

Jak napisali w porannym komentarzu analitycy BM Alior Banku, od kilku sesji krajowa giełda wykazuje relatywną słabość względem rynków zagranicznych. Złoty w tym czasie pozostaje stabilny do głównych walut, a rentowności 10-letnich polskich obligacji skarbowych zniżkują mocniej niż na rynkach bazowych.

W WIG20 spadki dotknęły tym razem kursy 18 spółek z największą przeceną PGE (-3,28 proc.), ale także Aliora (-2,96 proc.), PZU (-2,49 proc.),  PKO (-2,16 proc.), Dino (-2,11 proc.).

Słabo radziły sobie walory innych dużych banków, ale także Cyfrowego (-1,76 proc.), Orange (-1,69 proc.), Pepco (-1,69 proc.) i KGHM-u (-1,26 proc.).

Kurs Orlenu (-0,39 proc.) był jednym z najmniej zniżkujących, chociaż pojawiła się niejednoznaczna informacja premiera Tuska, że Polska będzie miała kłopoty z powodu działalności szwajcarskiej spółki Orlenu. Warte odnotowania jest to, że koncern wrócił do publikowania wybranych miesięcznych danych operacyjnych. Wiemy więc, że modelowa marża rafineryjna Orlenu w lutym wzrosła do 17,3 USD z 13,9 USD w styczniu.

Wzrosty w WIG20 zaliczyły tylko kursy Grupy Kęty (2,83 proc.) i Kruka (0,67 proc.).

W niższych segmentach rynku obserwowano dobrze znaną słabość energetyki: Tauron (-3,61 proc.), Zepak (-2,44 proc.), Polenergia (-4,48 proc.). Mocno spadły także notowania Bumechu (-4,2 proc.).  

Warto wspomnieć o 11 bit (2,49 proc.), który jest wydawcą gry "The Thaumaturge". Tytuł  zadebiutował w poniedziałek w wersji na komputery PC. Jednak według analityka mBanku premiera "The Thaumaturg" nie wpłynie na cenę akcji w rekomendacji biura ze względu na jej niewielki wpływ w modelach wyceny. Debiut najnowszej produkcji wygląda natomiast lepiej niż w przypadku "The Invincible" – napisali analitycy.

Ponadto odnotować należy, że KNF zawiesił postępowanie w sprawie wycofania z obrotu na GPW akcji Kernela (0,0 proc.) w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie sądu w Luksemburgu. Ponadto spółka poinformowała, że EBITDA w II kw. 2023/24 wzrosła z 19 mln USD w I kw. i wyniosła 205 mln USD, co oznacza jednak spadek o 26 proc. rdr.

Natomiast analitycy DM BDM, w raporcie z 27 lutego obniżyli cenę docelową dla akcji spółki Creepy Jar (2,24 proc.) do 760 zł z 1 056 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Trwa rajd na akcjach One S.A. (dawny FMG), które zyskały kilkadziesiąt procent czwarty dzień z rzędu bez żadnych nowych informacji uzasadniających fundamentalnie taki wzrost. Spekuluje się natomiast o skupowaniu akcji One przez Wise Finance, co jednak nie ma potwierdzenia w oficjalnych komunikatach. 

We wtorek kurs One (FMG) poszedł w górę o 33 proc., a w ciągu 4 ostatnich dni o blisko 180 proc. Spółka ma opierać swoją przyszłą działalność operacyjną na trzech filarach – sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego, obrocie nieruchomościami oraz świadczeniu usług telekomunikacyjnych. Jej firmowa strona w zakładce oferta, zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych na ten moment nie ma nic do zaoferowania.  

WIG20 już ponad 5 proc. od szczytu hossy. Spekulacyjny wzrost kursu spółki z GPW o prawie 200% w 4 dni - INFBusiness

WIG20 już ponad 5 proc. od szczytu hossy. Spekulacyjny wzrost kursu spółki z GPW o prawie 200% w 4 dni - INFBusiness

MKu

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *