Ukraina proponuje firmom europejskim przechowanie w swoich magazynach 10 mld m sześc. gazu

Ukraina proponuje firmom europejskim możliwość przechowania do 10 mld metrów sześciennych gazu w podziemnych magazynach surowca na jej terytorium – poinformował w piątek premier Denys Szmyhal. Obecnie w ukraińskich magazynach znajduje się 2,5 mld m sześc. gazu.

Ukraina proponuje firmom europejskim przechowanie w swoich magazynach 10 mld m sześc. gazu

fot. Yevhen Liubimov / / FORUM

"Przechowujemy i przechowywaliśmy 2,5 mld m sześc. gazu z firm zagranicznych. Naszym ambitnym planem jest to, abyśmy stali się europejskim +sejfem gazowym+ i proponujemy, by firmy europejskie przechowywały już teraz do 10 mld m sześc. w naszych magazynach" – powiedział Szmyhal, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Wyraził przekonanie, że magazyny ukraińskie przyczyniają się do zapobieżenia kryzysowi energetycznemu i raptownym wzrostom cen surowca.

Ukraina posiada największe podziemne magazyny w Europie. Ukraiński system przechowywania gazu obejmuje 12 podziemnych magazynów, z których pięć o łącznej pojemności 25,3 mld m sześć., znajduje się przy granicy z UE.

Udostępnienie swoich magazynów dla strategicznych rezerw Unii Europejskiej władze w Kijowie proponowały także w marcu 2022 roku, miesiąc po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Zapewniały wówczas, że mimo agresji militarnej ze strony Rosji Kijów pozostaje partnerem Europy w sprawach bezpieczeństwa energetycznego.

Obecnie, gdy magazyny w krajach europejskich są zapełnione, z ukraińskich magazynów korzysta ponad 1000 przedsiębiorstw z 29 krajów – podała agencja Ukrinform. (PAP)

awl/ mal/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *