Twórca ChatGPT: Tylko fuzja jądrowa może zaspokoić sztuczną inteligencję

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI przekonuje, że AI potrzebuje fuzji jądrowej

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI przekonuje, że AI potrzebuje fuzji jądrowej

Foto: Bloomberg

Urszula Lesman

Zdaniem Altmana synteza jądrowa umożliwi wytwarzanie ogromnych ilości energii bez obawy o ślad węglowy, co będzie największym impulsem dla sztucznej inteligencji. Altman już zainwestował miliony dolarów w energię jądrową.

Altman inwestuje w syntezę jądrową

Jego zdaniem następna generacja sztucznej inteligencji osiągnie poziom przewyższający ludzką inteligencję, a tzw. ogólnej AI (AGI) należy spodziewać się jeszcze w tej dekadzie. Według niego AI będzie w związku z tym wymagała do działania ogromnych ilości energii, a najlepszym rozwiązaniem jej pozyskania byłaby synteza jądrowa. – Nie da się tego osiągnąć bez przełomu, potrzebujemy fuzji – przekonywał w podkaście Lexa Fridmana.

Jednak synteza jądrowa jako źródło energii to wciąż technologia przyszłości, która będzie musiała poradzić sobie z wieloma kłopotami technicznymi.

Dyrektor generalny Open AI zainwestował 375 mln dolarów w amerykańską firmę Helion Energy zajmującą się syntezą jądrową. Spółka postawiła sobie za cel rozpoczęcie produkcji energii na skalę komercyjną do roku 2028.

Wewnątrz reaktora termojądrowego izotopy wodoru są podgrzewane do niezwykle wysokich temperatur i ciśnień, tworząc przegrzaną plazmę. Intensywne ciepło i ciśnienie powodują, że jądra atomowe zderzają się i łączą, uwalniając ogromne ilości energii. Jednym z utrzymujących się wyzwań jest niestabilność przegrzanej plazmy. Jednak zaletą reaktorów termojądrowych jest to, że w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami rozszczepialnymi wytwarzają minimalną ilość długożyciowych odpadów radioaktywnych.

AI potrzebuje dużo energii i wody

Duże modele sztucznej inteligencji są często szkolone i wdrażane w dużych klastrach serwerów z wieloma jednostkami przetwarzania graficznego (GPU). Serwery te mogą zużywać po kilka kilowatów każdy, co odpowiada średniemu zużyciu energii przez cały dom. Modele AI wykorzystują również świeżą wodę do chłodzenie serwerów. Ogromne zużycie energii przez serwery AI generuje dużo ciepła, dlatego też potrzebują wież chłodniczych wspomaganych wodą i/lub chłodnego powietrza, aby uniknąć przegrzania serwerów.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *