Szwedzcy Liberałowie chcą uznania przez UE mediów społecznościowych za szkodliwe dla dzieci

Współrządząca Szwecją partia Liberałowie chce uznania przez UE mediów społecznościowych za produkt szkodliwy dla dzieci na podobnej zasadzie jak palenie papierosów. Ugrupowanie to w sobotę wpisało tę kwestię do programu wyborczego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Szwedzcy Liberałowie chcą uznania przez UE mediów społecznościowych za szkodliwe dla dzieci

fot. Master1305 / / Shutterstock

"Uczniowie w Europie muszą otrzymać pomoc, aby porzucić apatię ekranów, a odkryć magię książek" – powiedział lider Liberałów Johan Pehrson, minister pracy i integracji, w przemówieniu na partyjnym kongresie w Karlstad na zachodzie kraju.

Szwedzcy Liberałowie proponują, aby konta w mediach społecznościowych mogły być zakładane przez dzieci jedynie za zgodą rodziców. Partia opowiedziała się również za wprowadzeniem domyślnej blokady nocnej, uniemożliwiającej korzystanie z tego rodzaju serwisów przez dzieci, na przykład od godz. 23, o ile rodzice nie zdecydują inaczej.

"Badania pokazują, że czas spędzany przy telefonach komórkowych zastępuje dzieciom sen, którego niedobór przyczynia się do zaburzeń lękowych i depresji" – uzasadniono konieczność wprowadzenia ograniczeń w przyjętym dokumencie.

Reprezentująca Liberałów minister szkolnictwa Lotta Edholm jest znana ze swoich działań mających na celu rezygnację z tabletów i laptopów w szkołach podstawowych i zastąpienie ich tradycyjnymi podręcznikami.

Inne decyzje Liberałów to rozpoczęcie starań o wpisanie do szwedzkiej konstytucji wzorem Francji prawa do aborcji oraz kontynuacja działań na rzecz przyjęcia przez Szwecję euro.

Liberałowie od 2022 roku tworzą rząd wraz z Chrześcijańską Demokracją oraz liberalno-konserwatywną Umiarkowaną Partią Koalicyjną przy wsparciu skrajnie prawicowej partii Szwedzcy Demokraci.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *