Smartfon będzie ładowany raz na miesiąc i trwalszy. Rewolucja w bateriach

Dostawca Apple opracował materiał, który pozwoli na znacznie rzadsze ładowanie smartfona, jak i wydł

Dostawca Apple opracował materiał, który pozwoli na znacznie rzadsze ładowanie smartfona, jak i wydłużenie jego trwałości

Foto: Bloomberg

Piotr Mazurkiewicz

Zapowiedzią prawdziwej rewolucji jest CeraCharge, przełomowy materiał do akumulatorów półprzewodnikowych o 100 razy większej gęstości energii. Pozwoli na znacznie rzadsze ładowanie smartfona (na początek iPhone’a), jak i wydłużenie jego trwałości. Za innowacją stoi dostawca baterii dla Apple, japońska międzynarodowa firma elektroniczna TDK Corporation. Ten gigant niegdyś znany choćby z kaset VHS czy dyskietek opracował nowy materiał. Jego baterie półprzewodnikowe jako pierwsze na świecie będą całkowicie ceramiczne.

Znacznie dłuższa praca baterii

Półprzewodnikowa bateria SMD umożliwia akumulatorom osiągnięcie gęstości energii 1000 Wh/l, czyli około 100 razy większej niż gęstość energii konwencjonalnych akumulatorów półprzewodnikowych. Celem tokijskiej firmy było opracowanie akumulatorów o znacznie większej gęstości energii, aby poprawić wydajność i żywotność różnych urządzeń elektronicznych. Rozwiązanie może trafić do wielu mniejszych urządzeń jak bezprzewodowe słuchawki, aparaty słuchowe i inteligentne zegarki.

Technologia TDK pojawia się w odpowiednim momencie, który może spowolnić utylizację baterii poprzez wymianę istniejących. Portal 9to5Mac twierdzi, że technologia ta ma zastąpić rodzaj ogniw guzikowych używanych obecnie w urządzeniach takich jak Apple AirTags, które nie nadają się do ponownego ładowania i działają przez około godzinę. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami UE firmy są zobowiązane do wycofywania baterii jednorazowych na rzecz akumulatorów.

Dodatkowo chodzi o względy bezpieczeństwa, choćby przy podróżach lotniczych. W przypadku obecnie stosowanych baterii dochodzi czasami do samozapłonów, nowa technologia ma temu przeciwdziałać.

iPhone ma być trwalszy i bezpieczniejszy

Ze względu na wysoką gęstość energii wynoszącą 1000 Wh/l, akumulatory mogą być trwalsze, trwalsze i można je ładować. Ta zmiana może zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i zapewnić zgodność z nowymi przepisami UE co otwiera przed TDK nowe możliwości. Nowe akumulatory półprzewodnikowe opracowano przy użyciu stałego elektrolitu na bazie tlenku i anod ze stopu litu, aby zapewnić bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku urządzeń przenośnych.

Dodatkowo zaawansowana technologia laminowania wielowarstwowego i ulepszone metody produkcji zwiększają trwałość i wydajność, co prowadzi do dłuższej żywotności baterii i rzadszych wymian. Funkcje te mogą pomóc zminimalizować wpływ na środowisko.

Prace są wciąż na etapie laboratoryjnym, przy użyciu tej nowej technologii nie stworzono jeszcze żadnych akumulatorów. W przeciwieństwie do innych firm ogłaszających przełomowe technologie akumulatorów, ogłoszenie to jest bardziej obiecujące, ponieważ firma TDK faktycznie opracowała już ten materiał.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *