Rosja traci pozycję w kosmosie. Putin chce atomowego statku kosmicznego

Prezydent Rosji marzy o odzyskaniu silnej pozycji w kosmosie i snuje ambitne plany statku o napędzie

Prezydent Rosji marzy o odzyskaniu silnej pozycji w kosmosie i snuje ambitne plany statku o napędzie nuklerarnym

Foto: Kremlin.ru

Paweł Rożyński

Blok jądrowy do pracy w kosmosie powinien zostać sfinansowany na czas – powiedział Putin na posiedzeniu gabinetu — Ten temat jest ważny, a Rosja ma kompetencje, których nie mają inne kraje, ale musimy zwrócić szczególną uwagę, aby je rozwinąć – dodał, cytowany przez agencję Bloomberg.

Jak dotąd nikt nie stworzył i nie zademonstrował w kosmosie napędu termonuklearnego. Rosja od ponad dekady pracuje nad stworzeniem modułu transportowego o napędzie atomowym do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej, ale problemy finansowe i sankcje USA uderzają w te plany. Tymczasem taki silnik to przyszłość – skróciłby lot astronautów na Marsa o połowę, a na Tytana pięciokrotnie.

Zachód pracuje nad silnikiem atomowym

Tymczasem w krajach zachodnich takie projekty są już zaawansowane. W zeszłym roku Departament Obrony USA i NASA wybrały firmę Lockheed Martin Corp. do zaprojektowania i opracowania pierwszego nuklearnego silnika rakietowego do testów w przestrzeni kosmicznej w ramach programu o nazwie DRACO. Amerykanie zakładają, że pierwszy lot testowy może odbyć się już w 2027 roku.

Z kolei Brytyjczycy z firmy Pulsar Fusion budują silnik w ośrodku testowym w Bletchley w Wielkiej Brytanii, zaczynając od testów w ośmiometrowej komorze. Reaktor termojądrowy wytwarza energię, tworząc plazmę naładowanych elektrycznie cząstek. Te są przekształcane w ciąg za pomocą wirującego pola magnetycznego. Tymczasem warunki w kosmosie – bardzo zimno i niemal idealna próżnia – sprzyjają reakcjom termojądrowym, co czyni taki silnik niezwykle wydajnym. – Ludzkość ma ogromne zapotrzebowanie na szybszy napęd w naszej rozwijającej się gospodarce kosmicznej, a fuzja jądrowa oferuje tysiąc razy większą moc niż konwencjonalne silniki jonowe obecnie używane na orbicie – tłumaczy Richard Dinan, dyrektor generalny Pulsar Fusion.

A może elektrownia na Księżycu

Istnieje już precedens wykorzystania energii jądrowej w misjach kosmicznych i w innych odległych obszarach Ziemi. Stany Zjednoczone wykorzystały pluton-238, który ma korzystny okres półtrwania, jako źródło zasilania komputerów, instrumentów naukowych i innego sprzętu podczas misji kosmicznych, podczas gdy Rosja wykorzystała inny materiał radioaktywny do zasilania odległych latarni morskich i atomowych łodzi podwodnych .

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej powiedział na początku marca, że ​​pracuje z Chinami nad planami dostarczenia i zainstalowania elektrowni jądrowej na Księżycu do 2035 r. – Elektrownię musiałyby zbudować roboty – mówił Jurij Borysow, dyrektor generalny Roskosmosu agencji Interfax.

Rosjanie nie są w stanie prowadzić samodzielnie ambitnego programu kosmicznego. Próba wylądowania statku kosmicznego w pobliżu południowego bieguna Księżyca przez Roskosmos zakończyła się niepowodzeniem w sierpniu, kiedy jego statek Luna-25 rozbił się o Księżyc. Misja miała być powrotem Moskwy na Księżyc po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego ponad trzydzieści lat temu, ale zamiast tego stała się ostatnią z serii niepowodzeń w przestrzeni.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *