Roman Giertych na czele zespołu, który będzie rozliczał PiS

Roman Giertych obejmie stanowisko wiceprzewodniczącego klubu KO do spraw rozliczeń PiS i kontaktów z rządem – poinformono w środę.

Roman Giertych na czele zespołu, który będzie rozliczał PiS

fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Moją rolą będzie zorganizowanie zespołu, który na stałe będzie współpracował z różnymi resortami w celu usprawnienia procedur rozliczeń Prawa i Sprawiedliwości. Taką misję powierzył mi przewodniczący Donald Tusk — powiedział Roman Giertych w wywiadzie dla Onetu.

Jego zadaniem będzie składanie zawiadomień do prokuratury, inicjowanie postępowań administracyjnych lub karnych.

Przeczytaj także

CBA nagrywało Giertycha z Tuskiem

Zespół rozpocznie pracę w czwartek, 18 stycznia.

W czwartkowy poranek zespół spotkał się z dziennikarzami. "Dzisiaj ukonstytuował się Zespół ds. Rozliczeń, który został powołany w związku z wczorajszą decyzją klubu Koalicji Obywatelskiej odnośnie tego, że jest potrzeba takiego zespołu. Ja zostałem powołany przez przewodniczącego Donalda Tuska do koordynacji prac tego zespołu" – poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł KO, mec. Roman Giertych.

Wyjaśnił , czym będzie się zajmował zespół. "Naszym celem jest doprowadzenie do tego, że wszyscy winni różnego rodzaju przestępstw, kradzieży, nadużyć władzy, które zostały popełnione w ciągu ostatnich ośmiu lat, zostaną złapani i ukarani. Tak, jak zostali ukarani pan Wąsik i Kamiński. I tak, jak myślę, zostanie ukarany pan Piotr W., który wczoraj został zatrzymany przez CBA" – powiedział.

"Naszym celem jest doprowadzenie do tego, żeby każda złotówka, która została ukradziona wróciła do budżetu państwa" – kontynuował.

Zaznaczył, że jest szeregów tematów, którymi w pierwszej kolejności będzie się zajmować zespół, choć – jak podkreślił – afer PiS-u ostatnich ośmiu jest bardzo dużo.

"Na pewno będziemy chcieli się zajmować sprawą zorganizowanej grupy przestępczej, bo tak to kwalifikujemy, która istniała w Telewizji Polskiej i w Radiu Publicznym, która zajmowała się szkalowaniem przeciwników politycznych" – podkreślił.

Dodał, że grupa zajmie się także sprawami gospodarczymi, w tym m.in. tzw. aferą w NCBiR, Funduszem Sprawiedliwości, tzw. aferą respiratorową, sprawami związanymi z prześladowaniami sędziów i prokuratorów w ciągu ostatnich lat, a także kwestiami nienależnych świadczeń, które pobierali neo-sędziowie, zarówno w Trybunale Konstytucyjnym, KRS-ie i Sądzie Najwyższym.

Jak mówił, zadaniem zespołu będzie również współpraca z rządem, który będzie miał Międzyresortowy Zespół ds. Rozliczeń. "Będziemy w tej współpracy bardzo wytrwali" – zapewnił.

"Myślę, że wszystkie te sprawy będą przeprowadzone do końca. Niech nikt się nie łudzi, że ucieknie od odpowiedzialności. Dopilnujemy tego, bo to jest nasze zobowiązanie wobec milionów wyborców" – zapewnił.

"Wszyscy winni zostaną ukarani, a wszystkie pieniądze, które będziemy w stanie odzyskać dla skarbu państwa zostaną wykorzystane na dobre cele" – podkreślił Giertych.

Roman Giertych to prezes Młodzieży Wszechpolskiej w latach 1989–1994, od 2006 do 2007 prezes Ligi Polskich Rodzin, a w przeszłości także wicepremier i szef resortu edukacji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, obecnie czynny adwokat. Dostał się do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.

KWS- Bankier.pl, PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *