Rewolucja w PKO BP. Bank będzie wydawać plastikowe karty „na wniosek”

Od wtorku klienci PKO BP mogą korzystać z cyfrowych kart kredytowych. Oznacza to, że karta będzie dostępna od razu po jej wydaniu – bez konieczności czekania na jej fizyczną wersję. Wkrótce bank wprowadzi też cyfrowe karty debetowe, a w kolejnym etapie umożliwi w ogóle rezygnację z kart fizycznych.

Rewolucja w PKO BP. Bank będzie wydawać plastikowe karty "na wniosek"

fot. ShutterOK / / Shutterstock

Do tej pory klient banku po otrzymaniu pozytywnej decyzji w sprawie karty kredytowej musiał czekać, aż bank prześle mu plastik do domu. Od teraz nie będzie to już konieczne. Z cyfrowej karty będzie można korzystać od razu po akceptacji w banku wniosku o kartę kredytową bez konieczności czekania na dostarczenie fizycznej karty.

Przeczytaj także

Masz konto w PKO BP i płacisz telefonem? Szykuje się ważna zmiana

W praktyce oznacza to możliwość używania karty do płacenia w internecie (płatności z podaniem numeru karty i innych danych na stronie internetowej lub w aplikacji), jak również aktywacji płatności powtarzalnych (subskrypcji). Kartę można też od razu dodać do płatności zbliżeniowych smartfonem lub zegarkiem do portfela: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, SwatchPAY! czy Xiaomi Pay.

ReklamaZobacz takżeSzukasz lepszego konta dla siebie? Wypełnij formularz – oddzwonimy!

Zmienny kod CVC/CVV

Z cyfrową kartą będzie się wiązała jeszcze jedna nowość – zmienny kod CVC/CVV. Będzie on ważny tylko przez określony czas, po czym się zmieni. Kod wyświetlany będzie w aplikacji IKO i serwisie iPKO lub dostępny będzie za pomocą bankowej infolinii. Bank przekonuje, że zwiększa to bezpieczeństwo płatności kartami w internecie. Aby korzystać z tych nowych funkcji, klient nie musi wymieniać karty – wystarczy jedynie aktualna wersja IKO.

Paweł Placzke, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim, mówi, że klienci banku chętnie płacą zbliżeniowo telefonami i zegarkami. W tej chwili takie płatności to już 25 proc. transakcji w terminalach płatniczych.

Będzie można zrezygnować z plastikowej karty

– W dłuższej perspektywie ma to doprowadzić do wyeliminowania plastikowych kart płatniczych z portfeli naszych klientów. Pierwszy technologiczny krok właśnie wykonaliśmy – w aplikacji IKO w smartfonach oraz w serwisie iPKO dostępne są cyfrowe wersje naszych kart kredytowych. Mają wszystkie funkcje kart plastikowych, a nawet trochę więcej – zwiększający pozom cyberbezpieczeństwą zmienny kod CVC/CVV. To początek tej innowacyjnej zmiany – docelowo klient zdecyduje czy chce mieć kartę w wersji fizycznej i cyfrowej, czy tylko kartę cyfrową  – mówi Paweł Placzke.

Karty kredytowe w formie cyfrowej będą dostępne dla ponad 900 tysięcy klientów indywidualnych korzystających z kart kredytowych PKO Banku Polskiego z logo organizacji Mastercard oraz Visa. Jednocześnie, tak jak dotychczas, mogą oni korzystać z tradycyjnych fizycznych kart. W najbliższym czasie z kart w wersji cyfrowej i zmiennego kodu bezpieczeństwa CVC/CVV będą też mogli korzystać posiadacze kart debetowych PKO Banku Polskiego. W dalszym etapie klient będzie mógł zrezygnować z karty fizycznej już na etapie wnioskowania. W każdej chwili później, w razie potrzeby, będzie mógł kartę zamówić w formie fizycznej.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *