Produkcja w Olsztynie droższa niż w Chorwacji? Będą zwolnienia grupowe w niemieckiej fabryce

Tylko do końca czerwca będzie działała fabryka Schwarte Group w Olsztynie. Produkcję zbiorników i aparatury zbiornikowej firma przenosi do Chorwacji. W polskim zakładzie pracę straci ponad 70 osób – podała Wirtualna Polska Finanse.

Produkcja w Olsztynie droższa niż w Chorwacji? Będą zwolnienia grupowe w niemieckiej fabryce

fot. Fishman64 / / Shuttrstock

Niemiecka Schwarte Group, wytwarzająca w Olsztynie zbiorniki i aparaturę zbiornikową ze stali nierdzewnej, z końcem czerwca zakończy tam produkcję i w lipcu rozpocznie ją w Chorwacji. Z tego powodu w olsztyńskim zakładzie pracę straci 72 pracowników ze 166 zatrudnionych. Zwolnienia grupowe zostały w lutym zgłoszone do urzędu pracy. Natomiast w marcu firma zawarła w tej sprawie porozumienie ze związkami zawodowymi, przewidujące specjalne odprawy, outplacement, świadczenie pomocowe, dodatkowe dni na poszukiwanie pracy oraz wsparcie szkoleniowe – ustaliła Wirtualna Polska Finanse.

Inżynierowie pozostaną w Polsce

Jak napisała w informacji przesłanej do WP Danuta Skrajny, dyrektor zarządzająca, firma planuje od lipca zintegrować produkcję zbiorników z najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym spółki macierzystej Harburg-Freudenberger Maschinenbau GmbH, który zlokalizowany jest w Valpovo w Chorwacji.

Centrum Kompetencji Inżynierskich pozostanie w Olsztynie. Będzie odpowiadać za techniczne zarządzanie projektami, w szczególności w zakresie projektowania zbiorników ze stali nierdzewnej i instalacji procesowych różnego zastosowania, a także za związane z nimi prace serwisowe. W planach jest także kontynuacja współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

W Polsce jest za drogo?

Schwarte Group w Olsztynie przynosiło w ostatnich latach straty finansowe. Według przedstawicieli przedsiębiorstwa zwolnienia grupowe są konieczne ze względu na wysokie koszty energii, infrastruktury i zatrudnienia oraz presję cenową. Właśnie to skłoniło zarząd firmy do przeniesienia produkcji do najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego spółki macierzystej w Valpovo w Chorwacji.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *