Powstał przełomowy mikrochip sztucznej inteligencji. Sterowanie urządzeń myślami

Sterowanie urządzeń myślami będzie w zasięgu dzięki nowym chipom AI

Sterowanie urządzeń myślami będzie w zasięgu dzięki nowym chipom AI

Foto: sdecoret – shutterstock

Piotr Mazurkiewicz

Prototyp chińskich naukowców z University of Electronic Science and Technology of China zużywa znacznie mniej energii dzięki odpowiednim algorytmom i optymalizacji architektury, a po wprowadzeniu dalszych ulepszeń, będzie mógł zostać wykorzystany do opracowania zaawansowanych interfejsów pozwalających na komunikację ludzkiego umysłu z komputerem.

Chip rozpozna mowę mimo hałasu

Jak donosi South China Morning Post, ma to być najbardziej energooszczędny na świecie mikrochip sztucznej inteligencji. Wystarczająco małe, aby zmieścić się w inteligentnych urządzeniach, takich jak telefony komórkowe. Obecnie chipy AI przeznaczone do ciężkich zadań często wymagają znacznej mocy ze względu na wysokie wymagania obliczeniowe, co ogranicza ich zastosowanie w powszechnie stosowanych urządzeniach. Profesor Zhou Jun i jego zespół znacznie zmniejszyli zużycie energii, a mikrochipy zaprezentowali na Międzynarodowej Konferencji Obwodów Półprzewodnikowych IEEE 2024 w San Francisco.

Pierwszy z dwóch układów AI został zaprojektowany do osadzenia w inteligentnych urządzeniach w celu umożliwienia sterowania głosowego w trybie offline. Naukowcy twierdzą, że chip ten przoduje w wykrywaniu słów kluczowych i weryfikacji mówcy poprzez rozpoznawanie sygnałów głosowych. Jego zaletą jest zdolność do przekraczania ograniczeń standardowych systemów rozpoznawania głosu. W przeciwieństwie do innych, ten chip może dokładnie rozpoznać mowę nawet z hałasem w tle, pochodzącym z telewizji, muzyka lub innej rozmowy.

– Chip osiąga współczynnik dokładności rozpoznawania przekraczający 95 proc. gdy jest dookoła cicho i 90 proc. w hałasie, ustanawiając nowe światowe standardy zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i dokładności – wyjaśnili naukowcy.

Podczas demonstracji systemu urządzenie o powierzchni 1 cm2 zostało zintegrowany z jednostką mikrokontrolera wewnątrz samochodzika, aby kontrolować jego ruchy. Układ AI może rzekomo być używany w scenariuszach sterowania głosowego o niskim poborze mocy, na przykład w inteligentnych domach, urządzeniach do noszenia i inteligentnych zabawkach.

Przełom w medycynie

Drugi chip ma za zadanie wykrywać sygnały napadów u osób chorych na padaczkę. Technologia ta, przeznaczona do urządzeń przenośnych, wykorzystuje rozpoznawanie elektroencefalogramu (EEG) do wykrywania napadów padaczkowych i powiadamiania pacjenta o konieczności uzyskania pomocy medycznej lub podania leków. Podkreślają, że można go wykorzystać do komunikacji mózg-komputer.

Podczas demonstracji na konferencji sygnały EEG zebrane z przenośnego urządzenia interfejsu mózg-komputer zostały przesłane w czasie rzeczywistym do tablicy testowej za pomocą technologii Bluetooth.

Chip został przeprogramowany tak, aby rozpoznawał polecenia za pomocą myśli, co umożliwiło użytkownikowi kontrolowanie ruchu robota. Robotowi można wydać polecenie ruchu do przodu, zatrzymania się lub ruchu do tyłu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *