Były prezes dwóch europejskich giełd dołącza do Portfela Gwiazd Bankier.pl
Czas szybko leci. Marzec już za nami. Oto kwietniowe prognozy dla akcji, obligacji, walut i surowców naszych Gwiazd Portfela Bankier.pl
Przypomnijmy krótko: w marcu na Bankier.pl ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.
Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II
Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.
Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.
Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu. Poniżej prognozy na nowy, majowy miesiąc.
Partnerem Portfela Gwiazd jest Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas.
Prognozy na maj:
1. Przemysław Barankiewicz, wiceprezes CFA Sociate Poland, dyrektor zarządzający Finax w Polsce
Prognoza: ETF iShares Core S&P 500 UCITS
Tym razem nie będzie "sell in May and go away" – tak przynajmniej twierdzą internauci, których proszę o radę na Twitterze. W tej sytuacji kierunek jest jeden – Ameryka i akumulujący ETF iShares Core S&P 500 UCITS
2. Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH
Prognoza: Rainbow Tours
Cena akcji Rainbow wydaje się być już po korekcie i powraca do trendu wzrostowego – spółka idealnana Wielką Majówkę oraz nadchodzące wakacje (chociaż wykresy kilku innych spółek również wyglądają obiecująco).
3. Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI
Prognoza: LPP (utrzymana)
Oczekujemy bardzo dobrych wyników za 1Q24. Wycena fundamentalna jest atrakcyjna po przecenie w marcu.
4. Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, wiceprezes Banku Pekao
Prognoza: 50/50 BTC vs BTH
Mimo korekty na rynku kryptoaktywów w połowie kwietnia (moim zdaniem głównie związanej zatakiem Iranu na Izrael i ucieczką inwestorów w bezpieczne przystanie) podtrzymuje swojerekomendacje na kolejny miesiąc. Z jednej strony zakończony halving na BTC, z drugiej znaczneniedoszacowanie ETH vs BTC i spodziewana w maju, aczkolwiek niepewna decyzja AmerykańskiejKomisji Papierów Wartościowych i Giełd dot. ETF na ETH. Reasumując lekkie przesunięcie w portfeluna korzyść ETH czyli 50/50 BTC vs BTH.
5. Jarosław Grzywiński, menedżer, były szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ekspert BCC od rynków kapitałowych
Prognoza: Indeks S&P 500
Indeks S&P 500 jest odbiciem sytuacji na amerykańskim rynku kapitałowym i uważam, ze maj 2024 będzie sprzyjał dalszym wzrostom najbardziej atrakcyjnych spółek notowanych na NYSE i NASDAQ.Systematycznie zwiększa się płynność na rynku amerykańskim i analitycy przewidują powolny wzrosttego klasycznego indeksu akcji spółek amerykańskich.
6. Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities
Prognoza: Dino Polska
Lepsze wyniki wspierają sentyment do spółek konsumenckich, tym i właśnie Dino. Wysokiedywidendy z banków są okazją do rebalancingu i doważenia portfeli atrakcyjnymi spółkami czego beneficjentem w segmencie WIG20 jest mi.in. Dino.
7. Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion
Prognoza: Hang Seng Tech Index
Jestem twardy 🙂 Nadal stawiam na chińskie spółki HiTech (https://www.reuters.com/markets/quote/.HSTECH). Wymagana cierpliwość, ale nagroda już blisko
8. Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Prognoza: Apple – 50%, Neuca – 50%
Akcje Apple. W czwartek są wyniki i liczę na pozytywny wpływ na wynik sprzedaży Apple Vision Pro. Ponadto we wtorek po około 1,5 roku przerwy zobaczymy nowe iPady. Po tak długiej przerwie spodziewam się dużej niespodzianki, a przez to pozytywnego wpływu na kurs.
Druga połowa portfela to akcje spółki Neuca. Inwestuję pod wzrost rynku aptecznego w Polsce o 11% rdr. w 1Q24. Oczekuję pozytywnego przełożenia na wyniki spółki. Spodziewam się też kolejnej dywidendy, aczkolwiek w przypadku tej spółki, po takich wzrostach stopa dywidendy nie będzie jakaś oszałamiająca. Robi tu jednak wrażenie historia płaconych dywidend. Akcje spółki Neuca znajdują się aktualnie w Portfelu SII.
9. Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas
Prognoza: ETF BNPP E € Corp Bond SRI PAB 3-5Y 50%, BNP Paribas Easy CAC 40 ESG UCITS ETF (EUR) 50%
Kwietniowa korekta na rynkach bazowych akcji nie przekreśla globalnego apetytu na ryzyko oraz na ten moment traktuję ją jako okazję do zajmowania pozycji. Zaproponowany indeks akcji zachował się znacznie lepiej od indeksów klasycznych jak Stoxx50 czy DAX, za co odpowiada odmienna alokacja sektorowa wewnątrz portfela. Kolejne miesiące oraz stopniowe wychodzenie gospodarki strefy euro ze spowolnienia (wprawdzie bardziej rozłożone w czasie względem prognoz z początku roku) przełoży się na pozytywny zwrot z tej pozycji. Podobnie, utrzymanie dotychczasowego indeksu opartego o stopę procentową jest podyktowane większą atrakcyjnością europejskiego długu względem instrumentów z USA. Czynnik inflacyjny wykazuje większą „kleistość” w przypadku gospodarki amerykańskiej, co może wypłaszczyć trajektorię obniżek stopy referencyjnej Fed. Element „ESG” w obu przypadkach indeksów powinien działać na redukcję ujemnej bety przy ewentualnych korektach spadkowych.
10. Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym
Prognoza: Złoto (utrzymana)
Złoto. Trend is Your Friend. Gold trend…
11. Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk" PWN 2017
Prognoza: indeks giełdy w Szanghaju – Shanghai Composite (SSE)
Uparcie stawiam po raz kolejny na główny indeks giełdy w Szanghaju – Shanghai Composite (SSE), podchodząc wybitnie kontrariańsko. Jestem generalnie bardzo byczo nastawiony do mocno przecenionych chińskich akcji w myśl zasady Warrena Buffetta "bądź chciwy gdy inni się boją". Indeks Shanghai Composite od początku kwietnia wykazywał się wyraźną siłą relatywną względem amerykańskiego S&P 500 a dodatkowym argumentem przemawiającym za nim był mocny wzrost cen miedzi w kwietniu.
12. Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek
Prognoza: Titan Company, spółka z branży lifestyle, notowana na National Stock Exchange of India, kod ISIN INE280A01028
Indie weszły przebojem i moim zdaniem na dobre do czołówki potęg gospodarczych i do grona najszybciej rosnących wielkich rynków kapitałowych. W maju zwróciłbym uwagę przede wszystkim na największe spółki z NSE (National Stock Exchange of india, Delhi), z indeksu NIFTY50. Wybieram z nich Titan Company (biżuteria i zegarki). To bardzo ożywiony czas w Indiach – w tym najludniejszym kraju świata właśnie zaczęły się wybory parlamentarne. Potrwają do czerwca; po nich Narendra Modi prawie na pewno będzie nadal rządził Indiami.
13. Robert Sochacki, CFA, prezes BETA Securities Poland oraz członek rady nadzorczej AgioFunds TFI. Z rynkiem finansowym związany od ponad 25 lat
Prognoza: sWIG80TR (utrzymana)
14. Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów
Prognoza: L&G Clean Water UCITS ETF
Kryzys wodny jest faktem. Każdego roku, 4 mld ludzi doświadcza poważnego niedoboru
wody przez co najmniej jeden miesiąc. Napędza to popyt na technologie związane z
zarządzaniem zasobami wodnymi, odsalaniem i oczyszczaniem ścieków. Dlatego w tym
miesiącu uzupełniam portfel o ETF inwestujący w spółki zajmujące się technologiami
związanymi z wodą, trackujący Solactive Clean Water Index NTR.
15. Komitet inwestycyjny Bankier.pl (w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)
Prognoza: 80% portfela – bony skarbowe rządu USA poprzez SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill ETF (ticker: BIL), 20% – akcje chińskie (iShares China Large-Cap ETF; ticker: FXI) – pozycja utrzymana
Podtrzymujemy defensywne nastawienie w obliczu skrajnego entuzjazmu i silnegoprzewartościowania panującego w licznych segmentach rynku finansowego. Dlatego 80%portfela nadal lokujemy w bonach skarbowych rządu USA poprzez SPDR Bloomberg 1-3Month T-Bill ETF (ticker: BIL). Jednakże w kwietniu do tego postanowiliśmy dołożyćryzykowny zakład na wzrost wycen akcji chińskich poprzez ulokowanie 20% kapitału wiShares China Large-Cap ETF (ticker: FXI). W obu przypadkach nie zabezpieczamy ryzykakursowego, co wystawia portfel na negatywne skutki umocnienia polskiego złotego lubosłabienia USD.