Portfel 14 Gwiazd Bankiera. Typujemy inwestycyjne hity na wiosnę

W marcu na Bankier.pl ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Czas na kwietniowe prognozy znanych na rynku finansowym osób. Jedno aktywo pojawia się kilka razy.

Portfel 14 Gwiazd Bankiera. Typujemy inwestycyjne hity na wiosnę

fot. Inked Pixels / / Shutterstock

Przypomnijmy, że wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.

Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II

Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.

Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu.

Przeczytaj także

Bitcoin wygrywa w marcu. Na handlu emisjami CO2 też dało się zarobić

Partnerem Portfela Gwiazd jest Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas

Portfel 14 Gwiazd Bankiera. Typujemy inwestycyjne hity na wiosnę - INFBusiness

Portfel 14 Gwiazd Bankiera. Typujemy inwestycyjne hity na wiosnę - INFBusiness

BNP Paribas

Prognozy na kwiecień:

1. Przemysław Barankiewicz, wiceprezes CFA Sociate Poland, dyrektor zarządzający Finax w Polsce

Prognoza: short na kakao

Skoro już po Walentynkach i Wielkanocy, to kakao musi zacząć tanieć. Dlatego w kwietniu otwieram „big shorta” na główny składnik czekolady. Wszystko, prędzej czy później, wraca do średniej, a ponad 100% skoku surowca od początku roku to już lekka przesada. 

2. Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH

Prognoza: Elektrotim

Dla odważnych: pozycja krótka (short) na kakao, długa (long) na złocie

W ostatnim czasie widać próbę ożywienia na rynku surowców, zwłaszcza metali (złoto i srebro). Niestety klęska urodzaju, z jaką mamy do czynienia w ciągu ostatnich lat na rynkach zbóż, na razie nie sprzyja wzrostowi tego segmentu surowców (przydałby się nowożytny Bank Zbożowy i nowy Prezes Nikodem Dyzma), chociaż w ostatnim czasie obserwujemy wyraźnie odbicie centy kukurydzy i pszenicy (na tezę o zmianie trendu spadkowego na wzrostowy, jeszcze za wcześnie). Hitem inwestycyjnym było kakao, ale jego cena weszła na hiperbolę wzrostową, co stwarza okazję do poszukiwania lokalnego szczytu i próby zagrania na krótko, w nadziei na korektę spadkową (drzewa nie rosną przecież do nieba, nawet kakaowce).

Na GPW możemy podzielić akcje notowanych tam spółek na banki i nie-banki. Ta pierwsza grupa zachowuje się w miarę homogenicznie (chociaż drobne rozwarstwienia na wykresach analizy technicznej są widoczne między dużymi, ciężkim bankami – lepsza sytuacja techniczna, a lżejszą szarżą – gorsza). Niektóre spółki z grupy nie-banków próbują odwrócić trend spadkowy jak np. Datawalk (walczy z 200 średnią ruchomą), inne kontynuują marsz na północ: Benefit Systems, Elektrotim, XTB.  Z bazy, w górę wybiły się ceny akcji deweloperów, co stwarza szansę na kontynuację wzrostów. Z kolei LPP, po nokaucie w połowie miesiąca, podnosi się z giełdowego dojo i jako Wielki Olbrzym (duża kapitalizacja) próbuje zamknąć lukę bessy, powstałą w pamiętną noc z 14 na 15 marca. Jest duża szansa, że cena zamknie lukę bessy i powróci w okolice poziomów 18 tys. zł. Jest to spółka o dobrych fundamentach i dużej kapitalizacji, a wysoka cena giełdowa (>10 000 zł za sztukę) sugeruje, że operują na niej głównie „grubasy”, tj. fundusze inwestycyjne, emerytalne, etc.

Moim typem są jednak akcje Elektrotim, który kontynuuje trend wzrostowy, bardziej odważnym proponuje poszukiwanie szczytu cenowego na rynku kakao (pozycja krótka) – proszę tylko nie objeść się za bardzo słodyczami w okresie Świątecznym 😊 oraz inwestycje na rynku złota (kontynuacja trendu wzrostowego po przebiciu poziomu 2000 USD/oz).

3. Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI

Prognoza: LPP

4. Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, wiceprezes Banku Pekao

BTC – 75% portfela, a ETH – 25% portfela

Będę konsekwentny w swoich wyborach. Dalej stawiam na rynek kryptowalut, który mimo ogromnej zmienności, co pokazały ostatnie dni wciąż postrzegam jako bardzo atrakcyjną inwestycję. Dokonam jednej drobnej korekty – dodam do portfela ethereum, które może wyjść z cienia BTC i  bardzo zyskać w związku ze spekulacjami dot. ETF Ethereum (rynek wycenia ETH na koniec roku nawet na 10K USD w związku z m.in. nieoczywistą decyzją regulatora, która może zapaść już w maju). Reasumując: BTC 75%, a ETH – 25% portfela. 

5. Jarosław Grzywiński, menadżer, były szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ekspert BCC od rynków kapitałowych

Prognoza: bitcoin (50%) i Nvidia (50%)

Bitcoin – uważam, ze rynek kryptowalut staje się zaawansowanym aktywem inwestycyjnym i najbliższe miesiące będą sprzyjać umacnianiu tego instrumentu. Bitcoin ma coraz większe szanse stać się aktywem rywalizującym z walutami fiducjarnymi i obligacjami skarbowymi. Ponadto uważam, że w najbliższych miesiącach nastąpi zwiększona aktywność transakcyjna platform transakcji kryptowalutowych.

Nvidia – technologiczne spółki związane z bazami danych będą rywalizować o stworzenie jak najbardziej zaawansowanych modułów wykorzystywanych w związku z cyfrowa rewolucja. Optymalizacja i modernizacja światowej infrastruktury AI będzie paliwem napędowym wycen spółek technologicznych.

6. Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities 

Prognoza: XTB

„Rekordowa liczba pozyskanych klientów w 1Q ’24 sprzyja sentymentowi do wyników spółki w najbliższych kwartałach. Mnożniki P/E ’24 na 8,2x jest nadal na atrakcyjnym poziomie, pomimo silnego wzrostu notowań w br.. Stopa dywidendy na 2024-2026 w przedziale 8,7-10,7% pozytywnie wyróżnia spółkę.”

7. Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion 

Prognoza: Hang Seng Tech Index

Moja prognoza jest długoterminowa, więc będę  uparty. Tylko zamiast spółek podam indeks chińskich spółek technologicznych” 

8. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB 

Prognoza: Allegheny Technologies (ATI.US), Copart (CPRT.US), GE (GE.US)

„Tak długo jak muzyka gra, musisz wstać i tańczyć. Te słowa Chucka Princa, byłego CEO Citi wypowiedziane na niedługo przed kryzysem GFC obowiązują moim zdaniem teraz. Hossa jest w pełni i choć przybrała już kształt bańki spekulacyjnej, trudno dostrzec jej koniec. Dlatego wskazuję mocne fundamentalnie spółki, będące w silnych trendach wzrostowych, ale nie będące obiektem aż takiego hype jak najgorętsze tickery ze spektrum AI.”

9. Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Prognoza: ETF-a na S&P500 (Lyxor S&P 500 UCITS ETF) – 50% portfela, short na kakao – 50% portfela

W tym miesiącu podejdę bardzo agresywnie. Porzucam połowę ETF-a na S&P 500 na rzecz super agresywnej spekulacji. Proponuję zatem shorta na Kakao. Powody, dla którego Kakao tak urosło są oczywiste, szykujmy się już dzisiaj na droższą czekoladę w kolejnych miesiącach. Ale wzrost o 300% w ciągu roku wydaje mi się przesadzony. Jakaś korekta na rynku się należy. Druga połowa portfela dalej bezpieczenie w ETF-ie na S&P500.

10. Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas

Prognoza: ETF BNPP E € Corp Bond SRI PAB 3-5Y  – 50% w portfelu, BNP Paribas Easy CAC 40 ESG UCITS ETF (EUR) – 50% portfela.

Na kwiecień zmieniam alokację w kierunku doważenia rynku akcji.  Zachowuję 50% w ETF BNPP E € Corp Bond SRI PAB 3-5Y z uwagi na sprzyjające otoczenie dla instrumentów dłużnych w strefie euro, na co składają się historycznie wysokie stopy procentowe oraz perspektywa luzowania polityki monetarnej przez EBC o 100 bp w okresie najbliższych 12 miesięcy.

Dodaję 50% ETF z ekspozycją na sektor europejskich przedsiębiorstw: BNP Paribas Easy CAC 40 ESG UCITS ETF – EUR. Do tego skłania mnie zauważalna poprawa koniunktury w gospodarce na starym kontynencie. W najbliższym czasie powinniśmy być świadkami dalszego odbicia PMI w tym regionie, z czego skorzystają indeksy przeważające cykliczne branże. Już teraz stopniowo jesteśmy świadkami odbudowującego się popytu konsumenckiego, czemu sprzyja spadająca inflacja, a proponowany indeks zawiera ponad 33% ekspozycję na konsumpcję detaliczną. Blisko 30% ekspozycja na sektor przemysłowy dodatkowo wzmacnia ekspozycję na cykliczność gospodarki europejskiej.

Wysoki poziom zlewarowania europejskich spółek w obliczu niższych stóp również dodatnio wpłynie na zachowanie się tego indeksu w perspektywie kilku miesięcy. Uwaga: wyniki liczymy w walucie oryginalnej J, nie w PLN.

11. Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym

Prognoza: złoto

O Warrenie Buffettcie mawia się, że jest długodystansowcem, a jego ulubionym horyzontem inwestycyjnym jest wieczność. W naszych realiach koniunkturalnych przy wysokim globalnym ryzyku geopolitycznym, trzymając się giełdowej zasady "Trend is Your Friend", nadal stawiam na złoto, które w marcu pobiło rekord notowań wszech czasów.

12. Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk" PWN 2017

Prognoza: Shanghai Composite

Pomimo słabego zachowania indeksu chińskiej giełdy w marcu, ponawiam swój typ i wciąż stawiam na Shanghai Composite. Z fundamentalnego punktu widzenia nic się nie zmieniło, co by mogło powodować zmianę mojej decyzji a sentyment do rynku chińskiego cały czas jest bardzo słaby, co kontrariańsko może oznaczać okazję inwestycyjną. Miedź w marcu zyskała ponad 4% co może zwiastować ożywienie w chińskiej gospodarce, co potwierdzają lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w lutym (+7% r/r vs 5,3% konsensusu ekonomistów).

12. Robert Sochacki, CFA, prezes BETA Securities Poland oraz członek rady nadzorczej AgioFunds TFI. Z rynkiem finansowym związany od ponad 25 lat

Prognoza: sWIG80

Utrzymuję swoją propozycję z marca.

13. Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów

Prognoza: akcje producentów paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza chińskich (np. Xinyi Solar Holdings)

Podtrzymując portfel z początku marca, jednocześnie rozszerzam go o akcje chińskich spółek produkujących panele PV, takich jak Xinyi Solar Holdings. Rynek fotowoltaiki wciąż rośnie w Europie i USA, a dane wskazują, że chińscy producenci pozostają na nim atrakcyjni cenowo, pomimo protekcjonistycznej polityki Zachodu. Na to nakłada się sceptycyzm inwestorów wobec chińskiego rynku, który sprawia, że akcje tamtejszych spółek są dość tanie. W długim terminie, w miarę jak wchodzić w życie będą europejskie regulacje, takie jak Net-Zero Industry Act, rozważę inwestycję w akcje europejskich producentów paneli PV."

14. Komitet inwestycyjny Bankier.pl (w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)

Prognoza: 80% portfela – bony skarbowe rządu USA poprzez SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill ETF (ticker: BIL), 20% – akcje chińskie (iShares China Large-Cap ETF; ticker: FXI)

Podtrzymujemy swoje defensywne nastawienie w obliczu skrajnego entuzjazmu i silnego przewartościowania panującego w licznych segmentach rynku finansowego. Dlatego 80% portfela nadal lokujemy w bonach skarbowych rządu USA poprzez SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill ETF (ticker: BIL). Jednakże w kwietniu do tego postanowiliśmy dołożyć ryzykowny zakład na wzrost wycen akcji chińskich poprzez ulokowanie 20% kapitału w iShares China Large-Cap ETF (ticker: FXI). W obu przypadkach nie zabezpieczamy ryzyka kursowego, co wystawia portfel na negatywne skutki umocnienia polskiego złotego lub osłabienia USD.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *