Polsko – ukraińskie drony bojowe? Przemysł zbrojeniowy chce współpracować

Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz powiedział, że jego kraj jest bardzo zainteresowany wspólną z Polską produkcją broni i amunicji. Dodał, że chodzi także o drony bojowe i zapowiedział forum polsko-ukraińskiej branży przemysłu zbrojeniowego.

Polsko - ukraińskie drony bojowe? Przemysł zbrojeniowy chce współpracować

/ Twitter

Premier Donald Tusk 22 stycznia podczas wizyty w Kijowie na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim mówił m.in. o wsparciu walczącej Ukrainy sprzętem wojskowym oraz finalizowaniu rozmów o wspólnych inwestycjach w produkcję broni i amunicji. "Będziemy inwestować w firmy w Polsce i w Ukrainie, które będą działały na rzecz zwiększenia naszych możliwości obronnych: Ukrainy, Polski i Europy" – powiedział wówczas Tusk.

Zwarycz zapytany w czwartek w Studiu PAP, czy współpraca ta może przybrać podobną formę jak w przypadku tureckiej firmy zbrojeniowej Baykar (producenta dronów Bayraktar), która właśnie rozpoczęła budowę fabryki pod Kijowem, odpowiedział, że "coś się szykuje". "Nie będę wchodził w szczegóły, ale powiem, że my jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z Polską, jeżeli chodzi o wspólną produkcję amunicji i broni" – zaznaczył ambasador.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II

Dopytywany, czy chodzi głównie o produkcję amunicji odpowiedział, że "przede wszystkim tak". "Ale też bardzo nam zależy na wspólnej produkcji dronów bojowych i innych bardzo ważnych rzeczy, które pomogą nam tę wojnę jak najszybciej wygrać" – dodał Zwarycz. Na pytanie, czy produkcja miałaby odbywać się w Polsce czy na Ukrainie odpowiedział, że są to kwestie do ustalenia, gdzie należy uwzględnić m.in. "sprawy bezpieczeństwa".

"Najważniejsze, że jest taka wola z obu stron i będziemy dalej pracować nad tym, żeby jak najwięcej kontraktów w tej dziedzinie, w tej branży było zawartych. Szykujemy też takie forum branży przemysłu zbrojeniowego polsko-ukraińskiej. Będzie się działo" – powiedział ambasador Ukrainy.

Zwarycz zaznaczył, że jego kraj kupuje również polskie uzbrojenie a w 2022 r. zawarł rekordowy kontakt na zakup armatohaubic Krab, które "bardzo dobrze sprawdzają się na polu bitwy".

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ mok/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *