PKO BP planuje wypłacić dywidendę z zysku za ’23

Na dywidendę za rok 2023 bank może przeznaczyć ok. 3,2 mld zł – poinformowali przedstawiciele PKO BP podczas czwartkowej konferencji prasowej. Zysk Grupy PKO BP za 2023 r. wyniósł 5,5 mld zł.

PKO BP planuje wypłacić dywidendę z zysku za '23

fot. Krystian Maj / / FORUM

PKO BP w czwartek opublikował swoje wyniki finansowe za rok 2023. Skonsolidowany zysk netto Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego wyniósł 5,5 mld zł – był blisko o 2,2 mld zł większy od zanotowanego w 2022 r. Wynik z tytułu odsetek za ub.r. wyniósł 18,3 mld zł, czyli był wyższy o ponad 6,89 mld zł niż w roku ubiegłym. ROE (wskaźnik zwrotu na kapitale własnym) w 2023 r. wyniósł 13,3 proc., a wskaźnik C/I – 31,6 proc. Koszty ryzyka wyniosły 0,5 proc.

„Suma bilansowa PKO BP na koniec 2023 r. przekroczyła 502 mld zł” – powiedział w trakcie konferencji prasowej wiceprezes banku Piotr Mazur. „Na koniec 2023 r. mieliśmy 11,9 mln klientów, co oznacza, że za chwilę będziemy mieli 12 mln klientów” – dodał.

ReklamaZobacz takżeSzukasz lepszego konta dla siebie? Wypełnij formularz – oddzwonimy!

W trakcie konferencji przedstawiciele PKO BP powiedzieli, że bank na dywidendę za rok 2023 będzie mógł przeznaczyć ok. 66 proc. jednostkowego zysku banku.

„W sprawie dywidendy wiążą nas zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, według których możemy wypłacić do 75 proc. jednostkowego wyniku banku, który wynosi za rok 2023 nieco ponad 4,8 mld zł. Jednocześnie mamy zalecenie, aby ewentualną dywidendę pomniejszyć o kwotę, którą zaliczyliśmy do funduszy własnych banku, czyli o 1,6 mld zł. Z więc przy wypłacie na poziomie 75 proc. zysku jednostkowego moglibyśmy wypłacić 3,6 mld zł, ale ze względu na warunek KNF kwota wynosi 3,2 mld zł. To jest ok. 66 proc. jednostkowego wyniku banku, co daje stopę dywidendy poniżej 10 proc.” – powiedział dyrektor pionu finansowego w PKO BP Jakub Niesłuchowski.

Dodał, że przed bankiem jest jeszcze decyzja o tym, co zrobić z zyskiem niepodzielonym z lat poprzednich, czyli z 10,8 mld zł. Zaznaczył jednak, że ewentualna wypłata tych środków w formie dywidendy wymaga konsultacji z nadzorem finansowym.

PKO BP poinformował, że wolumen kredytów detalicznych na koniec grudnia 2023 r. wyniósł 137,9 mld zł, podczas gdy na koniec września było to 131 mld zł, zaś na koniec grudnia 2022 r. – 127,3 mld zł. Ten wzrost to zasługa przede wszystkim kredytów mieszkaniowych, których wolumen wzrósł do 103 mld zł na koniec IV kw. 2023 z 96,4 mld zł na koniec III kw. ub.r. i z 94,2 mld zł na koniec roku 2022. Nowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych w IV kw. wyniosła 11,5 mld zł, podczas gdy w III kw. było to 4,4 mld zł, zaś w IV kw. 2022 r. – 2,2 mld zł.

„Wykorzystaliśmy program +Bezpieczny kredyt 2 proc.+ do zwiększenia sprzedaży. W IV kw. sprzedaż kredytów w ramach tego programu wyniosła 9,4 mld zł, zaś w III kw. było to 2,4 mld zł, a więc było to łącznie 11,8 mld zł w całym 2023 r.” – powiedział Niesłuchowski.

Przeczytaj także

Zysk netto PKO BP w IV kw. '23 wyniósł 681 mln zł, zgodny z konsensusem

Wiceprezes PKO BP Piotr Mazur wyjaśnił w trakcie konferencji, że wartość kredytów udzielonych w ramach programu do końca lutego wzrosła do 16 mld zł, bo bank nadal rozpatrywał wnioski, które wpłynęły jeszcze przed zakończeniem kwartału. Jednocześnie dodał, że w ubiegłym roku PKO BP mocno zwiększył rezerwy na ryzyko prawne kredytów frankowych.

„Utworzyliśmy 5,4 mld zł rezerw na kredyty frankowe” – stwierdził Mazur. „Gdyby nie te rezerwy, wynik banku byłby imponujący” – dodał.

Poinformował, że obecnie rezerwy na kredyty frankowe pokrywają 86 proc. portfela tych kredytów i ocenił, że z modeli bankowych wynika, że jest to odpowiedni poziom. Dodał, że obecnie 30 tys. spraw dotyczących umów trafiło do sądów, w przypadku 40 tys. bank zawarł ugody lub jest w trakcie procesu ugodowego, natomiast 30 tys. kredytów określił jako „niezaopiekowanych”, a więc ich posiadacze nie podjęli jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego skierowania sprawy do sądu lub rozpoczęcia procesu ugodowego.

Wiceprezes Mazur zauważył, bank w IV kw. ub.r. zwiększył rezerwy na inne typy kredytów o ok. 200 mln zł, jako że dokonano zmiany w modelach „na bardziej konserwatywne”. Zaznaczył jednak, że jakość portfela kredytowego banku jest bardzo dobra. Odniósł się także do projektu ustawy przedłużającej wakacje kredytowe, który został przyjęty przez Radę Ministrów. „Koszt wakacji kredytowych dla PKO BP szacujemy na ok. 800-900 mln zł” – powiedział wiceprezes PKO BP.

Grupa Kapitałowa Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej należy do największych grup finansowych w Polsce i Europie Środkowo–Wschodniej. Podmiotem dominującym w grupie jest Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski. Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji banku. 

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

seb/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *