Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine wskazują, że nowe algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie identyfikować arytmie serca 14 razy wydajniej niż ludzcy technicy EKG. Ten postęp może utorować drogę tym algorytmom do bezpośredniego przekazywania wyników EKG ambulatoryjnych do dostawców opieki zdrowotnej.
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Skuteczne leczenie tych schorzeń zależy od dokładnej diagnostyki. Kluczowym aspektem oceny kardiologicznej jest ocena impulsów elektrycznych serca za pomocą elektrokardiografii (EKG). Jednak powszechnym problemem jest niedobór techników EKG i wydłużony czas oczekiwania na badania. Stąd też innowacyjne rozwiązania są niezbędne.
Jednym z obiecujących podejść jest zaawansowany zestaw algorytmów sztucznej inteligencji zaprojektowanych w celu zapewnienia szybkiej i dokładnej analizy EKG, wspomagającej identyfikację arytmii serca. DeepRhythmAI (DRAI) został opracowany przez polską firmę Medicalgorithmics. Wyszkolony na danych obejmujących ponad 3,6 miliona dni zapisów EKG, jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych na świecie.
Według twórców DeepRhythmAI, jego udoskonalenie oznacza rewolucyjną zmianę w analizie EKG, umożliwiając szybszą diagnozę, lepsze leczenie pacjentów i większą wydajność systemu opieki zdrowotnej (co powinno pomóc skrócić czas oczekiwania lekarzy).
Ocena ludzkiego tętna pod kątem potencjalnie zagrażających życiu arytmii jest skomplikowanym i często podatnym na błędy przedsięwzięciem. Badania wykazały (https://www.nature.com/articles/s41591-025-03516-x), że DRAI może dostarczać wyniki analizy z większą wydajnością niż ludzcy technicy.
DRAI oceniono przy użyciu nagrań przeanalizowanych przez certyfikowanych techników EKG w warunkach klinicznych w USA. Jest to największe na świecie badanie dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w diagnozowaniu arytmii serca, obejmujące ponad 200 000 dni danych EKG od ponad 14 000 dorosłych pacjentów.
Analizy przeprowadzone zarówno przez AI, jak i techników porównano z diagnozami postawionymi przez panele składające się z trzech kardiologów, którzy niezależnie ocenili 5000 losowo wybranych arytmii, aby ustalić diagnozę „złotego standardu”, zapewniając bezstronną ocenę. W badaniu wzięło udział siedemnaście paneli trzech kardiologów z wiodących instytucji na całym świecie, co gwarantuje wyjątkowo wysokiej jakości diagnozy dla 5000 analizowanych przypadków arytmii.
„Przeanalizowaliśmy wynik zastąpienia techników ludzkich przez DeepRhythmAI w celu diagnozowania arytmii na ambulatoryjnych EKG. Badanie było kompleksowe — wykorzystano ponad 200 000 dni EKG, a 50 niezależnych ekspertów przyczyniło się do ustalenia