Nowa ulga podatkowa w PIT. Wiemy, kto skorzysta z odpisu podatkowego

Rząd pracuje nad nową ulgą podatkową. Według zapowiedzi minister klimatu i środowiska nowa preferencja w PIT ma obowiązywać już od 2025 roku. Mniejszy podatek dochodowy zapłacą właściciele nieruchomości z przydomowym magazynem energii. 

Nowa ulga podatkowa na horyzoncie. Wiemy, kto skorzysta

fot. Attila Husejnow / / FORUM

Ministra klimatu i środowiska odpowiadała w czwartek posłom na pytania zadane w trakcie przedstawienia informacji na temat nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Szefowa resortu podkreśliła, że przydomowe magazyny energii muszą zacząć pojawiać się w Polsce. Przekonywała, że mogą one pozwolić na odciążenie sieci dystrybucyjnych, a także ograniczyć koszty związane z ich modernizacją.

Dodatkowo Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że trwają rozmowy na temat ewentualnego odpisu podatkowego związanego właśnie z budową przydomowych magazynów energii.

"Chciałabym, by w przyszłym roku wdrożyć do polskiego systemu podatkowego odpis podatkowy na przydomowe magazyny energii. To, myślę, byłoby bardzo dużą zachętą. Rozmawiamy na ten temat (…), by taki program dodatkowy zachęty i wsparcia dla obywateli zrobić" – mówiła minister klimatu i środowiska.

Obecnie wśród preferencji podatkowych w rocznym rozliczeniu PIT funkcjonuje ulga na termomodernizację. Umożliwia odliczenie od podatku dochodowego maksymalnie 53 tys. zł na osobę z tytułu wydatków poniesionych z tytułu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Pod tą nazwą kryje się m.in.:

  • zakup i montaż pompy ciepła,
  • kotła gazowego kondensacyjnego,
  • fotowoltaiki.

Ulga pozwala także na odliczenie wydatków poniesionych na wymianę okien lub drzwi. Więcej na temat ulgi termomodernizacyjnej pisaliśmy tutaj

Z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać właściciele mieszkań w blokach oraz osoby posiadające lokale przemysłowe w budynkach wielorodzinnych. Najprawdopodobniej zapowiadany odpis podatkowy również będzie dostępny wyłącznie dla właścicieli domów. 

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *