Naukowcy stworzyli ekologiczny plastik. Przełomowe rozwiązanie w recyklingu

Góry plastikowych śmieci może przestaną wreszcie rosnąć

Góry plastikowych śmieci może przestaną wreszcie rosnąć

Foto: Adobe Stock

Urszula Lesman

Zespół naukowców z Politechniki w Lozannie (EPFL) przedstawił pionierskie podejście do produkcji wysokowydajnych tworzyw sztucznych z zasobów odnawialnych. Zespół Jeremy’ego Luterbachera opublikował w czasopiśmie Nature Sustainability szczegóły nowatorskiej metody wytwarzania poliamidów – klasy tworzyw sztucznych znanych ze swojej wytrzymałości i trwałości, z których najbardziej znanymi są nylony – przy użyciu rdzenia cukrowego pochodzącego z odpadów rolniczych.

Plastik z biomasy

Nowa metoda wykorzystuje zasoby odnawialne, a także umożliwia skuteczną utylizację tych tworzyw przy minimalnym wpływie na środowisko. – Typowe tworzywa sztuczne na bazie paliw kopalnych potrzebują grup aromatycznych, które powodują zwiększoną stabilność termodynamiczną cząsteczki związku chemicznego, aby nadać tworzywom sztywność, co zapewnia im właściwości użytkowe, takie jak twardość, wytrzymałość i odporność na wysoką temperaturę – tłumaczy Jeremy Luterbacher. W „ekologicznym plastiku” naukowcy uzyskali podobne właściwości, ale wykorzystując strukturę cukru, która jest wszechobecna w przyrodzie i całkowicie nietoksyczna.

Lorenz Manker, główny autor badania, wraz ze współpracownikami opracował proces przetwarzania materiału bezpośrednio z biomasy, takiej jak drewno lub kolby kukurydzy, w wysokiej jakości poliamidy. Proces jest na tyle wydajny, że prawie cały materiał wyjściowy jest wykorzystywany w produkcie końcowym, co drastycznie zmniejsza ilość odpadów.

Koniec z odpadami

Poliamidy pochodzenia biologicznego wykazują właściwości, które mogą konkurować z ich odpowiednikami kopalnymi, oferując obiecującą alternatywę dla różnorodnych zastosowań.

Potencjalne zastosowania tych innowacyjnych poliamidów są szerokie, począwszy od części samochodowych po towary konsumpcyjne, a wszystkie charakteryzują się znacznie zmniejszonym śladem węglowym. Na dodatek ceny tych materiałów mogłyby być konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych poliamidów, w tym nylonów, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu śladu węglowego.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *