Minister cyfryzacji zapowiada nowe funkcje mObywatela

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział PAP, że wraz z początkiem wakacji resort będzie zgłaszać nowe funkcje mObywatela.

Minister cyfryzacji zapowiada nowe funkcje mObywatela

fot. Kuba Kwiatkowski / / Shutterstock

"Wdrożyliśmy prawo do wykonywania zawodu dla pielęgniarek i położnych w mObywatelu, dlatego że uważamy, że trzeba w Polsce zapewniać dostęp mObywatela dla kolejnych grup" – powiedział w poniedziałek Gawkowski.

Dodał, że "jeśli mowa o pielęgniarkach i położnych, to jest to 360 000 osób w Polsce, które będą mogły łatwiej potwierdzić swoją tożsamość i uprawnienia do wykonywania zawodu".

Minister cyfryzacji przypomniał, że w mObywatelu są już dostępne: legitymacja uczniowska, studenta, emeryta i rencisty. Z aplikacji mogą też korzystać posiadacze karty dużej rodziny.

"Wszystkie nowe funkcje (mObywatela – PAP) będziemy zgłaszać do realizacji wraz z początkiem wakacji" – zapowiedział.

mObywatel to bezpłatna, publiczna aplikacja mobilna, dzięki której użytkownicy mogą uzyskać szybki dostęp do swoich dokumentów i danych. Za jej pomocą można m.in. zastrzec swój numer PESEL, sprawdzić jakość powietrza, zrealizować wystawione e-recepty, umówić się na e-Wizytę w ZUS, sprawdzić dane w funkcji wybory. Aplikacja mObywatel umożliwia również szybko i bezprowizyjnie opłacić urzędowe zobowiązania finansowe, na przykład podatek od nieruchomości, czy opłatę za wywóz śmieci.

Od 22 marca pielęgniarki i położne mogą potwierdzić prawo do wykonywania zawodu poprzez aplikację mObywatel.

bk/ mmu/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *