Minister cyfryzacji powołał zespół doradczy ds. sztucznej inteligencji

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI do usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym.

Minister cyfryzacji powołał zespół doradczy ds. sztucznej inteligencji

fot. Laurent T / / Shutterstock

W komunikacie wskazano, że wykorzystanie sztucznej inteligencji może pomóc w zwiększeniu efektywności i optymalizacji procesów w administracji publicznej. Jak dodano, AI to także ogromna szansa na awans gospodarczy i skok rozwojowy dla Polski, szczególnie, że Polska ma wiele przedsiębiorczyń i przedsiębiorców, naukowców i informatyków, którzy odgrywają kluczową rolę w globalnej rewolucji AI.

"Dziś inicjujemy bardzo ważny projekt, swoje wsparcie zadeklarowała grupa ekspertów z udokumentowanymi na świecie sukcesami w zakresie rozwoju AI. Ta grupa jest oczywiście otwarta i chcemy, aby dołączali do niej kolejni uczestnicy. Wierzę, że wspólnie możemy sprawić, że AI zostanie wykorzystana do istotnego ulepszenia funkcjonowania ważnych dla obywateli działań administracji, a w konsekwencji do poprawy życia Polaków" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Zespół i zaangażowanie ekspertów we wsparcie administracji to element strategii Polska Top10. Inicjatorzy grupy określili 10 obszarów, w których sztuczna inteligencja ma szansę usprawnić działanie państwa – to zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju, w których AI może pozwolić na zwiększenie efektywności, eliminację barier lub lepsze planowanie. Zespół będzie przygotowywać rekomendacje i dzielić się wiedzą praktyków sztucznej inteligencji z administracją rządową.

Eksperci spodziewają się efektów na trzech polach. Po pierwsze: przyspieszenia prac analitycznych, gdzie AI, analizując szereg danych szybciej niż indywidualny człowiek, może przyspieszyć obsługę obywateli, np. wydawanie prostych formalnych decyzji.

Po drugie: uporządkowania niespójnych przepisów. AI jest w stanie znaleźć nieścisłości w dokumentach, wskazać co trzeba wyjaśnić i uspójnić.

Po trzecie: planowania strategicznego w zarządzaniu państwem. AI pozwala szybko wyciągać wnioski z danych demograficznych, systemu zdrowia, trendów na świecie itd., stawiać tezy, na co państwo musi się przygotować w perspektywie 5, 10 czy 20 lat.

Pomysłodawcą PL/AI jest Miron Mironiuk (założyciel Cosmose AI). Do zespołu dołączyli także: Agnieszka Mikołajczyk-Bareła,(senior AI engineer w Chaptr), Kamila Staryga (współzałożycielka firmy Rita Health), Marek Cygan (współzałożyciel firmy Nomagic), Tomasz Czajka (pracował m.in dla Google i firmy SpaceX), Łukasz Kidziński (założył Saliency AI) i Karol Kurach (pracował m.in w Google i Cosmose AI). Zespół naukowców, przedsiębiorców i programistów, będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji.

mcb/ alk/ gor/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *