Miliardowa strata NBP za 2023 roku. Padają szacunki

Strata NBP za 2023 rok może wynieść 20 mld zł – podaje Business Insider Polska, powołując się na nieoficjalne informacje. Oznacza to, że "pobity" zostałby ubiegłoroczny rekord, kiedy to strata NBP wyniosła niemal 17 mld zł.

Miliardowa strata NBP za 2023 roku. Padają szacunki

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

"Według nieoficjalnych informacji Business Insider Polska właściwie przesądzone jest, że ten rok bank centralny zakończy pokaźną stratą. Nasi informatorzy mówią o kwocie rzędu 20 mld zł" – napisał portal.

"To wstępny szacunek na podstawie danych na koniec października. Ostateczna kwota może się różnić, ale jeśli do końca roku nie wydarzy się nic nadzwyczajnego z kursem złotego czy stopami procentowymi na świecie, to nie powinna znacząco odbiegać od tej liczby. Kluczowy oczywiście będzie kurs naszej waluty do euro czy dolara z ostatniego dnia roku – twierdzi nasze źródło zbliżone do NBP" – dodał. 

Od rekordowych zysków do rekordowych strat

Należy zauważyć, że wynik finansowy banku centralnego cechuje się dużą zmiennością. Jeszcze w 2021 r. Narodowy Bank Polski osiągnął rekordowy zysk – 10,97 mld zł i w kolejnym roku zrobił największą wpłatę do budżetu w historii w wysokości 10,4 mld zł.

Z kolei 2022 rok nie był łaskawy dla NBP. Bank zanotował wówczas rekordową (jak do tej pory) stratę, która wyniosła niemal 17 mld zł. Do budżetu państwa nie trafiła więc ani złotówka. To był rok, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, wystrzeliła inflacja, stopy procentowe w Polsce i innych gospodarkach zaczęły gwałtownie iść w górę i pod kreską znalazły się wyniki największych banków centralnych świata – przypomina Business Insider.

Polska wiceliderem „złotego wyścigu”. NBP ponownie zwiększył rezerwy złota

W listopadzie Narodowy Bank Polski nadal powiększał rezerwy złota – wynika z obliczeń Bankier.pl. W 2023 roku Polska jest wiceliderem „złotego wyścigu”, przegrywając w tej kategorii jedynie z Ludowym Bankiem Chin.

Czytaj więcej…

BPL/PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *