„Mieszkanie na start” coraz bliżej. Rząd pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zapowiedział w piątek w TVN24 skierowanie do parlamentu pakietu ustaw przewidujących większe dofinansowanie budownictwa społecznego, niskooprocentowane kredyty i deregulację prawa budowlanego. Zrobimy wszystko, by te rozwiązania weszły w życie w br. – dodał.

"Mieszkanie na start" coraz bliżej. Rząd pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań

fot. ArieStudio / / Shutterstock

Hetman powiedział, że aby poprawić dostępność mieszkań niezbędne są działania w trzech obszarach. Wskazał przy tym, że rząd chce wesprzeć budownictwo społeczne za pomocą dopłat dla samorządów, TBS-ów i spółdzielni mieszkaniowych. Odpowiednie projekty ustaw niedługo trafią do parlamentu – zapowiedział.

Fundusz Dopłat, z którego finansowany jest program rządowego wsparcia budownictwa społecznego, ma zostać zwiększony z 1 do 5 mld zł. W czwartek wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki powiedział, że projekt noweli wpłynie w piątek do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu.

Drugim elementem działań – jak wskazał minister Hetman w piątek – będzie program preferencyjnych kredytów "Mieszkanie na start". "Program jest mocno skoncentrowany na rodzinach z dziećmi. Poziom oprocentowania takiego kredytu będzie zależał od liczby dzieci w gospodarstwie domowych" – przypomniał minister i dodał, że z "kredytu 0 procent" będą mogły skorzystać rodziny z co najmniej trójką dzieci.

Jak mówił, projekt przewiduje też progi dochodowe. "Mamy dane, z których wynika, że 30 proc. osób, które skorzystały z programu przygotowanego przez PiS, mogło spokojnie wziąć kredyt w banku i nie musiało ubiegać się o ten 2-proc. Oni zabrali miejsce tym, którzy rzeczywiście potrzebowali takiego wsparcia" – stwierdził Hetman.

Według niego trzecim obszarem działań rządu są regulacje, które mają być uproszczone, by ułatwić uzyskiwanie pozwoleń na budowę. Ministerstwo przygotowało już odpowiedni projekt ustawy. Jak wskazał minister, mamy do czynienia z dużym popytem i nienadążającą za nim podażą, która w ostatnich latach bardzo się zmniejszyła.

"Projekty ustaw są przygotowane, teraz będzie pracował nad nimi rząd, następnie trafią do parlamentu. Zrobimy wszystko, żeby te rozwiązania jeszcze w tym roku weszły w życie" – zapowiedział Hetman.

Szef resortu odniósł się również do przesunięcia terminu wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego tzw. patodeweloperki. "Mam mnóstwo wniosków od samorządowców i Towarzystw Budownictwa Społecznego, aby wydłużyć termin (…), tak by nie spowodować, że rozpoczęte inwestycje musiałyby się zatrzymać (…). Nie dano odpowiedniego vacatio legis, aby inwestorzy mogli się przygotować. Rozporządzenie wejdzie w życie za kilka miesięcy" – dodał.

Wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki mówił w środę PAP, że projekt ustawy dot. programu "Mieszkanie na start" ma być gotowy w tym roku; ma on dotyczyć tylko kredytów złotowych. Na pomoc w spłacie kredytu będą mogły liczyć rodziny i single, choć będzie różnica w warunkach pomocy. Według wstępnych założeń część kredytu będzie oprocentowana na preferencyjnych warunkach.

"Mieszkanie na start" zakłada, że osoby i rodziny, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych przez resort limitach, mogą otrzymać kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem. Z przedstawionych przez MRiT założeń programu wynika, że mają być limity dochodowe dla uczestników programu. Dla gospodarstwa jednoosobowego limit ma wynieść 10 tys. zł brutto, dwuosobowego – 18 tys. zł brutto, trzyosobowego – 23 tys. zł brutto, czteroosobowego – 28 tys. zł brutto, pięcioosobowego – 33 tys. zł brutto.

Regulacja mająca przeciwdziałać zjawisku tzw. patodeweloperki miała obowiązywać od 1 kwietnia. Tymczasem w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki powiedział, że wejście w życie rozporządzenia ws. warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostanie opóźnione.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zakłada m.in. zwiększenie do 5 m odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji od granicy działki. Dotąd odległość ta wynosiła minimum 3 metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami – 4 metry. (PAP)

gkc/ pad/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *