Media: Nad Rosją pojawiło się ponad 50 dronów. Płonie kolejna rafineria

W rafinerii w Riazaniu, w centrum europejskiej części Rosji, wybuchł w środę pożar; wcześniej słychać było trzy eksplozje – podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie kanały na Telegramie. Portal Meduza poinformował, że w nocy różne regiony Rosji zaatakowało ponad 50 dronów .

Media: Nad Rosją pojawiło się ponad 50 dronów. Płonie kolejna rafineria

fot. Bluemoon 1981 / / Shutterstock

Eksplozje w Riazaniu słychać było rankiem w środę. Na kanałach na Telegramie, m.in. na kanale Krymskij Wietier, pojawiły się nagrania i zdjęcia, na których widać słup czarnego dymu nad rafinerią

Niezależny portal Meduza przekazał doniesienia, według których rafineria należy do firmy Riazańnieftieprodukt, spółki córki koncernu Rosnieft. Zakłady zostały zaatakowane przez trzy drony, które uderzyły w instalacje przerobu ropy naftowej. Według różnych doniesień powierzchnia pożaru objęła 100-200 metrów kwadratowych.

Władze obwodu riazańskiego potwierdziły, że doszło do pożaru i oświadczyły, że są osoby poszkodowane, nie wyjaśniając jednak szczegółów.

O kilkudziesięciu dronach, które pojawiły się nad regionami Rosji poinformowały władze tych obwodów, zapewniając, że bezzałogowce zostały strącone.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła, że w nocy z wtorku na środę przeprowadziła ataki przy pomocy dronów na trzy rafinerie w Rosji: w Riazaniu, a także w Kstowie w obwodzie niżnonowogrodzkim i w Kirszach w obwodzie leningradzkim – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

Informatorzy agencji z SBU podkreślili, że ostatnie uderzenia w zakłady przemysłowe w Rosji to kontynuacja operacji prowadzonych od kilku dni w różnych regionach tego kraju.

"Systematycznie realizujemy szczegółowo nakreśloną strategię, (polegającą na) ograniczaniu potencjału gospodarczego Federacji Rosyjskiej. Naszym zadaniem jest pozbawienie wroga zasobów, a także ograniczenie przepływu pieniędzy (pochodzących z produkcji i sprzedaży) ropy oraz paliwa, które Rosja wysyła bezpośrednio na wojnę w celu zabijania naszych obywateli" – wyjaśnił w rozmowie z Interfax-Ukraina przedstawiciel SBU, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Informator agencji oznajmił, że zaatakowane rafinerie należą do pięciu największych takich zakładów w Rosji. SBU dodała, że celem nocnych uderzeń były również baza rosyjskich sił powietrznych w Buturlinowce w obwodzie woroneskim i lotnisko wojskowe w Woroneżu.

Władze obwodu woroneskiego podały liczbę ponad 30 zestrzelonych dronów. W obwodzie leningradzkim – według oficjeli – obrona przeciwlotnicza strąciła dron zbliżający się do rafinerii w rejonie miasta Kiriszy. Po sześć dronów miało zostać strąconych w obwodach graniczących z Ukrainą: biełgorodzkim i kurskim. W innym obwodzie, briańskim, graniczącym z Białorusią i Ukrainą, strącono – jak utrzymują władze – osiem aparatów bezzałogowych.

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nalotów bezzałogowców na cele militarne, przemysłowe i technologiczne w Rosji. Moskwa oskarża o te operacje Kijów.

Brytyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w sobotę, że na skutek licznych ataków dronów na rosyjskie rafinerie zdolność Rosji do rafinowania ropy została czasowo ograniczona.

awl/ adj/ szm/ akl/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *