Koniec eldorado w IT? Już większość specjalistów szuka nowej pracy

Spośród blisko 1300 polskich specjalistów IT z branży technologicznej prawie 60 proc. szuka nowej pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Just Join IT. Zwykle zależy im na rozwoju i większej pensji. Jednak według ankietowanych rynek pracy jest teraz cięższy niż w ubiegłych latach i nowe stanowisko może być znacznie trudniej niż jeszcze  dwa lata temu – podał Spidersweb.pl.

Koniec eldorado w IT? Już większość specjalistów szuka nowej pracy

fot. Dragon Images / / Shutterstock

Jak podał Spidersweb.pl największy portal pracy dla branży technologicznej Just Join IT przeprowadził badanie, w którym sprawdził otwartość specjalistów IT na zmianę pracy oraz główne motywacje i przeszkody na drodze do znalezienia nowego pracodawcy. W ankiecie pytano również o ocenę ubiegłego roku z perspektywy kandydatów.

Mniej ofert, więcej chętnych

Raport Just Join IT i Experis opublikowany w styczniu br. pokazuje, że w 2023 r. liczba ofert pracy dla specjalistów IT zmniejszyła się o 26 proc. względem 2022 r., przy jednoczesnym wzroście liczby aplikacji o 54 proc. W grupie blisko 1300 badanych osób prawie 60 proc. przyznało, że w ubiegłym roku trudniej było znaleźć nową pracę w IT. Połowa zadeklarowała również, że otrzymywała mniej ofert od rekruterów, a co dziesiąty ankietowany musiał wysłać ponad 100 aplikacji, aby znaleźć nowe zatrudnienie.

Chcą się rozwijać i więcej zarabiać

Poza tym mimo trudniejszego rynku w 2023 roku aż 73 proc. specjalistów IT chciało zmienić pracę. Z kolei 80 proc. osób, którym się to nie udało, wciąż poszukuje nowego pracodawcy. Powodem tych poszukiwań dla 43 proc. badanych jest chęć rozwoju zawodowego oraz potrzeba wyższych zarobków.

Odsetek osób planujących zmienić pracę w branży IT wynosi aktualnie 56 proc. Ci, którzy pozostają w obecnym miejscu zatrudnienia, obawiają się niestabilności pracy i trudnego rynku (45 proc.), a także towarzyszy im obawa przed nieznanym (36,7 proc.).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *