Dołek dla przedsiębiorcy. Liczba aresztowanych mocno wzrosła

Za rządów Zjednoczonej Prawicy liczba osób tymczasowo aresztowanych pod zarzutem fałszowania faktur wzrosła dziesięciokrotnie.

Dołek dla przedsiębiorcy. Liczba aresztowanych mocno wzrosła

fot. Andrew Angelov / / Shutterstock

Większość przedsiębiorców, gdy trafia do tymczasowego aresztu, traci swoje biznesy – mówi Przemysław Krych, biznesmen i filantrop, który sam kilka lat temu spędził sześć miesięcy „na dołku”.

Miał szczęście, bo w porę – jeszcze zanim został tymczasowo aresztowany – zareagował i partnerzy biznesowi nie odwrócili się od niego. Ale inni przedsiębiorcy tyle szczęścia nie mieli.

A grono biznesmenów, którzy trafili za kraty tylko dlatego, że prokuratura prowadziła śledztwo w ich sprawie w ostatnich latach, lawinowo rosło.

– W 2015 r. osób tymczasowo aresztowanych w związku z zarzutami o charakterze gospodarczym było 28, a pod koniec 2022 r. już 107 – mówi Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.

Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku ludzi, którym zarzucono przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, czyli fałszowania faktur. W 2015 r. w aresztach tymczasowych przebywało 16 takich osób, a pod koniec 2022 r. – aż 162! To wszystko dane z najnowszego raportu Court Watch Polska. Fundacja po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji wysunęła kilka postulatów dotyczących stanu prawnego.

Co na to prawnicy? O tym mówi mecenas Jakub Michalski. Czy istnieje szansa, by postulaty Court Watch Polska uwzględniono w prawodawstwie? Posłanka Anna Maria Żukowska ze współrządzącej obecnie Lewicy nie pozostawia złudzeń.

Goście:

  • 1'16" Przemysław Krych – o tym, jak w praktyce wygląda areszt tymczasowy
  • 14'51" Bartosz Pilitowski – o zmianach w zachowaniu prokuratorów i sędziów
  • 26'20" Jakub Michalski – o tym, co w prawie warto zmienić i dlaczego
  • 40'36" Anna Maria Żukowska – o roli, jaką może odegrać prokurator generalny
  • 50'02" Zakończenie

Szukaj Pulsu Biznesu do słuchania w ⁠⁠Spotify⁠, ⁠Apple Podcasts⁠, Podcast Addict lub w Twojej ulubionej aplikacji.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *