Coraz wiecej ukraińskich uchodźców w Niemczech. „Osiągnęliśmy swoje granice”

Liczba osób, które uciekły do Niemiec z Ukrainy od początku rosyjskiej agresji, znacznie wzrosła. Około 1,65 miliona Ukraińców było zarejestrowanych w Federalnym Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców (Bamf) na dzień 12 marca. Rok temu liczba ta wynosiła 1,4 miliona, pisze w piątek portal tygodnika "Spiegel".

Coraz wiecej ukraińskich uchodźców w Niemczech. "Osiągnęliśmy swoje granice"

fot. Sachelle Babbar / / FORUM

Portal powołuje się na odpowiedź federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych dla eksperta ds. wewnętrznych partii CDU Alexandra Throma.

Szef Bamf, Hans-Eckhard Sommer, powiedział niedawno na posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych Bundestagu, że liczba nowych przybyszów z Ukrainy przekracza obecnie liczbę nowych wniosków o azyl z innych krajów, przypomina "Spiegel". "Musimy założyć, że większość przybywających teraz Ukraińców będzie musiała zostać zakwaterowana przez państwo" – zauważył Sommer.

Niemiecki rząd musi pilnie podjąć działania nad bardziej równomiernym rozmieszczeniem w Europie przybywających ukraińskich uchodźców wojennych, "Niemcy osiągają swoje granice" – uważa Throm, cytowany przez portal.

Wśród osób z innych krajów ubiegających się o ochronę w Niemczech szczególnie wzrosła liczba ubiegających się o azyl z Wenezueli: w 2023 r. Bamf odnotował 3729 pierwszych wniosków o azyl od osób z tego kraju – ponad dwa razy więcej niż w roku poprzednim, pisze "Spiegel".

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

bml/ mms/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *