Co znaleziono w domu Ziobry? Prokuratura ujawnia

W domu Zbigniewa Ziobry ujawniliśmy oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego; będziemy analizowali, jak się tam znalazł i czy się tam powinien znaleźć – poinformował w środę rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Dodał, że chodzi o sprawę śmierci ojca Ziobry.

Co znaleziono w domu Ziobry? Prokuratura ujawnia

fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Na polecenie prokuratorów Prokuratury Krajowej, prowadzących śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, we wtorek w różnych miejscach kraju odbyły się przeszukania, m.in. domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobry. W sprawie zatrzymano łącznie pięć osób – czworo "byłych i obecnych" urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Michała O., beneficjenta funduszu.

W środę podczas konferencji Prokuratury Krajowej prok. Nowak przekazał, że zarzuty usłyszało w sumie siedem osób. "Dwóm osobom postawiliśmy zarzut wcześniej, o czym nie informowaliśmy i ja w tym zakresie nic nie powiem. Jest to rzeczywiście ważne dla interesu tego śledztwa. Pięciu osobom postawiliśmy zarzuty dzisiaj i wczoraj" – wyjaśnił Nowak.

Zapytany o kwestię przeszukań poinformował, że w środę odbyło się m.in. przeszukanie w domu żony byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz przeszukanie w pokoju w hotelu sejmowym posła Suwerennej Polski, byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. "Ogólnie przeszukania były realizowane u 25 osób" – podał Nowak.

Dodał, że jest to element poszukiwania dowodów w sprawie i dlatego te czynności są realizowane. "Jeżeli w danym miejscu jest dana osoba, to się ją wzywa do wydania tych rzeczy dobrowolnie. Nigdy się nikogo nie informuje o przeszukaniu wcześniej, bo to by oznaczało, że ta czynność raczej będzie bezprzedmiotowa. Jeżeli nie ma nikogo, to się wchodzi siłowo" – wyjaśnił rzecznik PK.

Podkreślił, że jeżeli chodzi o Zbigniewa Ziobrę to zostało ustalone w sposób kategoryczny, że przebywa za granicą. "Kontakt z nim celem informacji, że jest przeszukanie, żeby się stawił było oczywiście bezcelowy. Taka była ocena prokuratorów" – powiedział Nowak.

Zaznaczył, że od godzin porannych w czynności przeszukania w domu Ziobry uczestniczył jego pełnomocnik.

"O tym, co naprawdę w tych dokumentach znajdziemy, to wymaga analizy i czasu. Mogę powiedzieć m.in, że w domu Zbigniewa Ziobry ujawniliśmy oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego. Będziemy analizowali, jak się tam znalazł i czy się powinien (tam) znaleźć" – poinformował Nowak. Wyjaśnił, że chodzi o sprawę śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar, Aleksander Główczewski

akuz/ ago/ mrr/ mhr/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *