Bogaty jak Maltańczyk, biedny jak Łotysz? Oto dane o bogactwie w strefie euro

Gospodarstwa domowe z Luksemburga, Malty oraz Irlandii należą do najbogatszych w strefie euro – wynika z raportu Banku Centralnego Belgii (NBB). Na dole tabeli znajdują się Chorwaci, Litwini i Łotysze.

Bogaty jak Maltańczyk, biedny jak Łotysz? Oto dane o bogactwie w strefie euro

fot. Florentino Ar G / / Shutterstock

NBB opublikował najnowsze dane dotyczące bogactwa Belgów. Przy okazji zaprezentował zestawienie najbogatszych i najbiedniejszych gospodarstw domowych w strefie euro, przygotowane we współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC).

W badaniu wzięto pod uwagę kwoty na rachunkach oszczędnościowych, wartość domów i innych nieruchomości, akcji, funduszy inwestycyjnych oraz polis na życie, pomniejszoną o niespłacone kwoty kredytów hipotecznych i innych długów.

Analitycy banku zauważają, że pierwsze miejsce Luksemburczyków wynika z wysokich cen ich domów. Majątek netto średniego gospodarstwa domowego w Luksemburgu wynosi ponad 739 tys. euro. Na drugim miejscu plasuje się Malta (333 tys.), a podium zamyka Irlandia (315 tys.).

W pierwszej dziesiątce znajdują się gospodarstwa domowe z Belgii (277 tys.), Holandii (229 tys.), Hiszpanii (197 tys.) oraz Francji (185 tys.). Na końcu zestawienia znalazły się rodziny z Chorwacji (64 tys.), Litwy (53 tys.) oraz Łotwy (31 tys.).

Jednocześnie NBB podaje, że 29 proc. wszystkich nieruchomości mieszkalnych w Belgii i 79 proc. notowanych akcji przedsiębiorstw należy do 10 proc. najbogatszych Belgów. „Nierówności majątkowe w naszym kraju są wyższe, niż oczekiwano” – ocenił dziennik „Het Nieuwsblad”.

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ adj/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *