WOŚP: Ile pieniędzy zebrano? Jurek Owsiak podał najnowsze dane

Za rok znowu będziemy zapraszali wszystkich, abyśmy byli razem i tworzyli karnawał w środku zimy – mówił w czasie konferencji prasowej Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
WOŚP: Ile pieniędzy zebrano? Jurek Owsiak podał najnowsze dane - INFBusiness

Jurek Owsiak i Lidia Niedźwiecka-Owsiak

Foto: PAP

– W tym momencie mamy na koncie 29 mln 673 tys. 16 zł. Te pieniądze są teraz liczone — mówił Owsiak.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dodał, że oficjalny wynik zbiórki w czasie 32. Finału WOŚP poznamy 27 marca.

Owsiak odnotował „powrót służb mundurowych”, które w tym roku brały udział w WOŚP. Owsiak podziękował m.in. za granie w czasie finału orkiestrze policyjnej i Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

– Orkiestra nie jest Ministerstwem Zdrowia, orkiestra działa za pieniądze społeczne. W związku z czym mamy to szczęście, że możemy sobie szukać tych tematów. To nie jest nasz obowiązek. My mamy ten luksus, że możemy sobie wybrać temat, a następnie ten temat realizować na swój sposób — mówił też Owsiak dodając, że Fundacja WOŚP tworzy komisję zbierającą informacje od szpitali jakiego sprzętu potrzebują, a następnie tworzy drugą komisję, która prowadzi procedurę zakupową.

– Do tej pory prawie za 2 mld zł kupiliśmy prawie 72 tys. urządzeń – podkreślił Owsiak.

– Byliśmy na wszystkich kontynentach, na obu biegunach — mówił też Owsiak.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował też, że po raz pierwszy – dzięki stworzeniu specjalnego konta przez wiceminister sprawiedliwości – osadzeni w zakładach karnych wpłacali środki na rzecz WOśP (łącznie 10 226 zł).

– Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy — powiedział Owsiak odpowiadając na pytanie co czuje po 32. Finale WOŚP.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapowiedział też, że kolejny finał WOŚP ponownie zostanie rozegrany na błoniach Stadionu Narodowego.

W czasie ubiegłorocznego, 31. Finału WOŚP, zebrano 243 259 387,25 zł.Wówczas pieniądze te zostały przeznaczone na walkę z sepsą.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Ile pieniędzy zebrano?

Tegoroczny finał WOŚP organizowany pod hasłem „Płuca po pandemii”. W niedzielę, przed północą informowano, że zebrano ponad 175 426 813 złotych (rok temu, o tej samej porze, suma była o ponad 20 mln zł niższa).

WOŚP 2024: Na co w tym roku zbierano pieniądze?

W czasie tegorocznego finału WOŚP zbierano środki na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Za zebrane pieniądze Fundacja WOŚP planuje kupić m.in. urządzenia do diagnostyki obrazowej, w tym rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne, przyrządy do diagnostyki czynnościowej (polisomnografy i przenośne spirometry), sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc oraz sprzęt do torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

– Pulmonologia, dla której gramy, „Płuca po pandemii”, to jest 15 oddziałów dziecięcych i 49 dla dorosłych, a to się może zmienić i na pewno się zmieni. Rozmawiamy dzisiaj z naszymi ekspertami o tym. Płuca po pandemii wymagają diagnozy, wymagają leczenia, wymagają rehabilitacji i my to chcemy robić z udziałem najnowocześniejszych urządzeń, takich, które będą robiły to najlepiej jak tylko mogą robić dla naszego dobra – mówił na wcześniejszej konferencji prasowej Jerzy Owsiak.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *