Warszawa chce ponownie mieć plac Piłsudskiego

Miasto Warszawa wystąpiło do wojewody mazowieckiego o zwrot placu Piłsudskiego. Miejsce to zostało przejęte w 2018 r. przez Skarb Państwa.
Warszawa chce ponownie mieć plac Piłsudskiego - INFBusiness

Pomnik tragedii smoleńskiej na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Foto: Wikipedia

Władze stolicy skierowały do wojewody pismo o wygaszenie trwałego zarządu nad pl. Piłsudskiego sprawowanego przez resort obrony i powierzenie go Warszawie.

Jak władze PiS odbierały Warszawie plac Marszałka Piłsudskiego

Przypomniał, że w marcu 2019 r. ówczesny wojewoda odmówił potwierdzenia nabycia przez m.st. Warszawę placu. Organem odwoławczym od takich decyzji jest MSWiA, które w listopadzie 2020 r. utrzymało decyzję wojewody. Miasto złożyło skargę do sądu administracyjnego, a ten uchylił decyzje wydane przez administrację rządową i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Wojewodę Mazowieckiego. – Orzeczenie sądu zapadło w kwietniu 2021 r. i od tego czasu wojewoda nie rozpoznał sprawy ponownie. Miasto zgłosiło szereg uwag do prowadzonego postępowania administracyjnego i stało na stanowisku, że zgromadzony materiał nie jest wystarczający do rzetelnego rozstrzygnięcia sprawy. Decyzja w tej sprawie finalnie nie zapadła. Mamy nadzieję, że podejmie ją nowy Wojewoda Mazowiecki – Mariusz Frankowski – tłumaczy nam wiceprezydent.

– Jesteśmy otwarci na rozmowy w temacie zagospodarowania pl. Piłsudskiego. Najistotniejsze jest, by służył on warszawiankom i warszawiakom, by mogli oni z tego miejsca korzystać, a także by ingerencja w Ogród Saski była jak najmniejsza – dodał Tomasz Bratek.

Konsultacje w sprawie placu Piłsudskiego z Ministerstwem Rozwoju i Technologii

Urząd Wojewódzki wyjaśnił nam, że zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, wchodzącymi w skład zasobu Skarbu Państwa, gospodaruje nimi Minister Rozwoju i Technologii. „Na obecnym etapie służby wojewody są w kontakcie roboczym z Ministerstwem Rozwoju i Technologii” – poinformował „Rz” zespół prasowy wojewody.

Plac Piłsudskiego ważny dla bezpieczeństwa państwa?

W czerwcu 2017 r. wojewoda Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad placem, aby organizować tam uroczystości państwowe. W październiku 2017 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody. 31 stycznia 2018 roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego, ale pod protokołem przekazania nie podpisał się nikt z przedstawicieli prezydenta Warszawy. 10 kwietnia 2018 r. odsłonięto na nim pomnik ofiar tragedii smoleńskiej, a 10 listopada pomnik Lecha Kaczyńskiego. Kilka dni wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak podpisał decyzję, że pl. Piłsudskiego jest terenem zamkniętym. Powoływał się m.in. na kwestie związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Rafał Trzaskowski: nie będzie likwidacji pomników na placu Piłsudskiego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiada, że nie będzie ruszał znajdujących się na tym placu pomników. – Te pomniki, które są, niech zostaną, a trzeba się zająć rozwiązywaniem prawdziwych problemów, a nie pogłębianiem rowu, wojny polsko-polskiej – powiedział.

Warszawa chce ponownie mieć plac Piłsudskiego - INFBusiness Polityka Trzaskowski o przeniesieniu pomnika smoleńskiego. Czy jest nam potrzebna nowa wojna?

Nam nie trzeba emocji dotyczących pomników, te pomniki, które są, niech zostaną, zajmijmy się rozwiązywaniem prawdziwych problemów – tak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski komentował słowa ministra kultury dotyczące przeniesienia pomnika smoleńskiego z placu Piłsudskiego.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *