W Polsce kwitnie już barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?

Lasy Państwowe ostrzegły w mediach społecznościowych, że w wielu miejscach w Polsce zaczęła już kwitnąć roślina, z którą kontakt może być niebezpieczny dla człowieka. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
W Polsce kwitnie już barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę? - INFBusiness

Lasy Państwowe ostrzegają – barszcz Sosnowskiego zaczął kwitnąć

Foto: AdobeStock

„Ostrzegamy! W wielu miejscach w Polsce zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina” – czytamy we wpisie Lasów Państwowych opublikowanym na portalu społecznościowych Facebook. „Kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny. Nie tylko dotykanie jest szkodliwe, ale także wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków” – podkreślono. „Stanowisk nie próbujcie likwidować samodzielnie – nie tylko dlatego, że to niebezpieczne, ale też dlatego, że w Polsce mamy ok. 70 gatunków roślin, które są bardzo podobne do barszczu sosnowskiego i które wcale nie są szkodliwe a nawet podlegają prawnej ochronie” – dodano. 

Kwitnie barszcz Sosnowskiego. Lasy Państwowe ostrzegają 

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy. Na naszym kontynencie stał się on rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił się na rozległych obszarach. Gatunek okazał się bardzo problematyczny – podczas gdy jest to roślina trudna do zwalczenia, w niezwykle szybkim tempie się rozprzestrzenia. Powoduje też degradację środowiska i ogranicza dostępność terenu, a do tego kontakt z nią może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka – jej sok wywołuje bowiem między innymi zmiany skórne.

Obecnie w Polsce występuje około 70 podobnych roślin podobnych do Barszczu Sosnowskiego. W związku z tym Lasy Państwowe przypominają o tym, że roślina może być niebezpieczna oraz zwracają uwagę na to, by samodzielnie nie likwidować stanowisk barszczu. „Należy zgłosić je do urzędu gminy, RDOŚ, leśników lub na przeznaczonej do tego stronie mapa.barszcz.edu.pl. Pomoże to również w monitorowaniu skali inwazji gatunku w Polsce” – czytamy. 

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Jak rozpoznać, że dana roślina jest barszczem Sosnowskiego? Lasy Państwowe wyjaśniają, że jego nierozwinięte kwiaty są w kształcie kul, a rozwinięte tworzą białe, płaskie baldachimy o średnicy do około 50 cm. Łodyga jest zaś podłużnie bruzdowana, pusta w środku, zielona, pokryta purpurowymi plamkami. Pokrywają ją kilkucentymetrowa włoski, obecne szczególnie na ogonkach liści. Liście same w sobie są za to postrzępione, szerokie, nawet o średnicy 150 cm.

Co zrobić po poparzeniu barszczem Sosnowskiego?

Osoby, które miały kontakt z barszczem Sosnowskiego i poparzyły się rośliną, natychmiast powinny udać się do lekarza. W międzyczasie nie wolno drapać miejsca poparzenia, ani — bez konsultacji z lekarzem — stosować żadnych środków. 

Oparzenie należy obficie przemyć wodą oraz zasłonić przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli to możliwe, roślinę warto sfotografować, a następnie pokazać lekarzowi zdjęcie. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *