Sondaż. Polacy chcą legalizacji aborcji i referendum. Frekwencja jak w październiku

Ponad połowa Polaków opowiada się za referendum w sprawie przerywania ciąży, a udział w nim zapowiada ponad 70 proc. pytanych. Legalizacji aborcji do 12 tygodnia nie chce tylko elektorat obecnej opozycji. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Sondaż. Polacy chcą legalizacji aborcji i referendum. Frekwencja jak w październiku - INFBusiness

Protest zorganizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet ws. prawa do aborcji, pod hasłem #DudaDzieńPo, 8marca przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Foto: PAP, Albert Zawada

Marszałek Szymon Hołownia, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ogłosił, że na posiedzeniu Sejmu zaczynającym się 11 kwietnia zostaną poddane debacie cztery projekty ustaw zmieniających przepisy dotyczące aborcji.  Wśród propozycji autorów projektów jest m.in. ustawa zezwalająca na dostęp do aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży.

Instytut Pollster na zlecenie „Super Expressu” zapytał Polaków, czy uważają, że aborcja na takich zasadach i w tym terminie powinna być legalna.

Sondaż. Aborcja legalna do 12. tygodnia. Wyraźny podział wśród sympatyków władzy i opozycji

Ponad połowa Polaków, 57 proc. biorących udział w badaniu, odpowiedziało, że kobiety powinny mieć dostęp do legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. 34 proc. uważa, że powinno to być zabronione, a 9 proc. nie ma zdania.

Wyraźny podział następuje, gdy opinie ankietowanych przeanalizuje się biorąc pod uwagę ich sympatie polityczne.

Wyborcy obecnej koalicji rządzącej opowiadają się za dostępnością aborcji na życzenie. Chce jej 86 proc. sympatyków KO, 66 proc. wyborców Trzeciej Drogi i aż 93 proc. elektoratu Lewicy. Przeciwnego zdania jest odpowiednio 9, 26 i 3 procent respondentów sympatyzujących z tymi ugrupowaniami, a 5, 8 i 4 proc. nie ma zdania.

Zakazania dostępu do aborcji na życzenie do 12 tygodnia żądają wyborcy PiS i Konfederacji, w tych grupach ankietowanych odpowiedzi rozłożyły się w podobnym stosunku. Wśród wyborców PiS zakazu chce 66 proc., dostępu do aborcji — 23 proc. a zdania nie ma 11 proc. ankietowanych. Wśród sympatyków Konfederacji — odpowiednio 65 proc.m 31 proc. i 4 proc.

Sondaż. Aborcja legalna do 12 tygodnia. Kobiety bardziej zdecydowane, mężczyźni podzieleni

Biorąc pod uwagę płeć ankietowanych, większą zgodność co do legalizacji aborcji na żądanie do 12 tyg. wyrażają kobiety, choć i tu widoczne są różnice. Chce jej 62 proc. kobiet, nie chce — 28 proc., 10 proc. nie ma zdania.

Wśród mężczyzn niewiele ponad połowa, 52 proc., uważa, że taka aborcja powinna być legalna, 40 proc. ma zdanie przeciwne, a 8 proc. nie ma zdania.

Sondaż. Polacy chcą referendum aborcyjnego. Zapowiada się wysoka frekwencja

Instytut Badań Pollster spytał także Polaków, czy powinno się odbyć referendum aborcyjne, za którym optuje przede wszystkim Trzecia Droga,  głównie ustami marszałka Sejmu Szymona Hołowni. 

Z Hołownią zgadza się 56 proc. ankietowanych, 28 proc. jest przeciwnego zdania, a 16 proc. pytanych nie ma na ten temat zdania.

Bardzo wysoki odsetek respondentów deklaruje chęć wzięcia udziału w referendum — aż 73 proc. 17 proc. zapowiada, że nie zagłosuje, a co 10 Polak nie ma zdania.

Prezydent na referendum się nie zgadza. Pytany o tę kwestię stwierdził krótko, że „nie powinno być referendum w sprawie życia i śmierci”, a każdy, kto żąda legalizacji aborcji, żąda jednocześnie prawa do zabijania. Zapowiedział też, że nie podpisze ustawy o pigułce 'dzień po” w obecnym kształcie, czyli o dostępności dla dziewcząt od 15 roku życia.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *