Sondaż: Jak Polacy oceniają słowa papieża Franciszka o Ukrainie i „białej fladze”?

„Papież Franciszek stwierdził, że Ukraina powinna wykazać się odwagą „białej flagi” i wynegocjować pokój z Rosją. Jak ocenia Pani/Pan słowa papieża?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Jak Polacy oceniają słowa papieża Franciszka o Ukrainie i "białej fladze"? - INFBusiness

Papież Franciszek

Foto: PAP/EPA

W wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji RSI papież Franciszek wypowiedział się na temat wojny, która toczy się na Ukrainie. W jej kontekście papież wezwał Ukraińców do negocjowania pokoju z Rosją.

Słowa papieża Franciszka o „białej fladze” ze zrozumieniem przyjęła Rosja

– Najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje — mówił Franciszek.

– Słowo negocjować to odważne słowo. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować – dodał.

– Nie wstydźcie się negocjacji, zanim sytuacja się pogorszy — zaapelował też.

Ukraina odrzuca możliwość negocjacji z Rosją na obecnym etapie, ponieważ warunkiem wstępnym negocjacji, jaki stawia Ukraina, jest wycofanie rosyjskich wojsk z terenów zajętych przez Rosję po 24 lutego 2022 roku. Tymczasem Rosja, w kontekście rozmów pokojowych podkreśla, że muszą one uwzględniać „nową sytuację” – czyli rosyjskie podboje i nielegalną aneksję części czterech obwodów Ukrainy (zaporoskiego, chersońskiego, ługańskiego i donieckiego).

W związku z wypowiedzią papieża ukraiński MSZ wezwał nuncjusza apostolskiego, którego poinformował o rozczarowaniu wypowiedzią Franciszka. Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, podkreślił, że jedyną flagą, jaką ma Ukraina, jest niebiesko-żółta flaga narodowa, a prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski stwierdził, że prawdziwy Kościół to kapelani wspierający żołnierzy na froncie, a nie ktoś, kto z odległości 2,5 tys. km od konfliktu podejmuje próbę „wirtualnych mediacji”.

Słowa papieża ze zrozumieniem przyjęła natomiast Rosja. Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, uznała je za wezwanie do Zachodu, aby zmienił swoją błędną politykę wobec Rosji i zaprzestał do dążenia do zadania jej „strategicznej porażki” na Ukrainie.

Sondaż: 55 proc. badanych z wykształceniem wyższym negatywnie ocenia wypowiedź papieża Franciszka o „białej fladze”

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają słowa papieża Franciszka o Ukrainie i „białej fladze”.

17,7 proc. badanych ocenia je pozytywnie.

49,7 proc. respondentów oceniło słowa papieża negatywnie.

21,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

11,3 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zna wypowiedzi papieża o „białej fladze”.

– Negatywny stosunek do słów Papieża częściej wyrażają mężczyźni (56%) niż kobiety (44%). Odsetek osób krytycznie oceniających wypowiedź wzrasta wraz z wiekiem (36% – badani do 24 roku życia, 58% – badani powyżej 50 lat). Częściej od ogółu słowa Papieża negatywnie oceniają Polacy posiadający wyższe wykształcenie (55%). Biorąc pod uwagę wysokość zarobków zdecydowanie najczęściej taką opinię wyrażają respondenci z dochodami wyższymi niż 7000 zł netto (70%). Z uwagi na miejsce zamieszkania odpowiedź ta jest najbardziej popularna wśród mieszkańców miast liczących ponad 500 tys. osób (62%) – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 marca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *