Śmierć 14-latki z Andrychowa. Trwa kontrola działań policji

Trwa wewnętrzna kontrola policyjna, która ma wyjaśnić, czy w sprawie zaginionej 14-latki z Andrychowa funkcjonariusze dopełnili wszelkich procedur. Czternastoletnia Natalia zmarła po tym, jak przez kilka godzin przebywała na mrozie w centrum Andrychowa.
Śmierć 14-latki z Andrychowa. Trwa kontrola działań policji - INFBusiness

Andrychów. Mieszkańcy stawiają znicze i maskotki w miejscu, gdzie we wtorek 28 listopada przez kilka godzin przebywała zaginiona 14-latka. Wyziębiona dziewczynka zmarła następnego dnia w szpitalu

Foto: PAP/Art Service

We wtorek 14-letnia Natalia wyszła z domu ok. godz. 8:00, by pojechać do szkoły, do Kęt. W drodze na przystanek poczuła się źle. – Zadzwoniła do ojca mówiąc, że „ma mroczki przed oczami”, że nie jest w stanie iść i nie wie gdzie jest – przekazała „Rzeczpospolitej” osoba związana ze śledztwem. Ojciec zaczął szukać córki na własną rękę, a kiedy to się nie udało, pojawił się na komisariacie policji w Andrychowie.

Czternastolatka przez kilka godzin przebywała sama w pobliżu jednego ze sklepów w Andrychowie, ok. 500 metrów od komisariatu policji. Jej losem nie zainteresował się żaden z przechodniów. Gdy dziewczynka została odnaleziona, leżała na śniegu nieopodal przyczepy z reklamą i była już nieprzytomna – relacjonował mężczyzna, który przeniósł nastolatkę do ciepłego sklepu.

Zaginięcie 14-latki z Andrychowa. Czy policja dopełniła procedur?

W sklepie do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego reanimowano 14-latkę. Następnie nastolatka trafiła do szpitala, gdzie jej życia nie udało się uratować.

Rodzina zmarłej 14-latki z Andrychowa zarzuca policji opieszałość po tym, jak ojciec nastolatki zgłosił policjantom, że szuka córki. Według informacji „Rzeczpospolitej”, ostatnia rozmowa ojca z dziewczynką miała miejsce o godz. 8:17. Następnie ojciec 14-latki – po nieudanych poszukiwaniach córki – zgłosił się o godz. 10:30 na policję. Policja miała przyjąć sprawę po godzinie.

Kontrolę w sprawie zachowania policji wszczęła Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie oraz biuro kontroli Komendy Głównej Policji. Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci czternastolatki wszczęła Prokuratura Rejonowa w Wadowicach, zostało ono przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie.

Kiedy policja otrzymała informację o zaginięciu 14-letniej Natalii?

– Policjanci informację o zaginięciu czternastolatki otrzymali kilka godzin po tym, jak ojciec ostatni raz kontaktował się z dziewczynką. Wtedy zostały też wszczęte procedury poszukiwawcze dziewczynki – oświadczyła w piątek podkom. Barbara Szczerba z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Wszelkie informacje na ten temat zostały przekazane do Prokuratury rejonowej w Wadowicach – dodała zaznaczając, że zostało wszczęte śledztwo. – Policjanci informację o zaginięciu czternastolatki otrzymali kilka godzin po ostatnim kontakcie ojca ze swoją córką – powtórzyła.

Podkom. Szczerba nie chciała ujawnić, o której godzinie policja otrzymała informację o zaginięciu 14-latki. – Na chwilę obecną dla dobra prowadzonego postępowania, dobra prowadzonych czynności, nie udzielamy więcej informacji w tej sprawie – ucięła.

Kontrola ma sprawdzić działanie policji z Andrychowa

– Policjanci będą sprawdzać, czy wszelkie działania podjęte przez andrychowskich policjantów były prawidłowe, zgodne z procedurami, od samego początku, czyli od momentu przyjęcia zawiadomienia o zaginięcia dziecka do czasu odnalezienia dziewczynki – zapewniła, odnosząc się do trwającej kontroli.

Kiedy opinia publiczna pozna wnioski z kontroli działań policji w Andrychowie? – Czynności kontrolne są w trakcie. Policjanci sprawdzają. Na chwilę obecną one są w toku, więc trudno mówić w tym momencie o wnioskach, jest za wcześnie na to – odparła podkom. Szczerba.

– Komendant wojewódzki policji w Krakowie zlecił wydziałowi kontroli przeprowadzenie czynności weryfikacyjnych działań podjętych przez andrychowskich policjantów. Mają one na celu sprawdzenie, czy policjanci prawidłowo przeprowadzili wszystkie czynności związane z zaginięciem dziewczynki – mówiła policjantka.

Do sprawy odniósł się też rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Kowalski. – Na obecnym etapie śledztwa prokurator zgromadził dokumentację z komendy policji, która prowadziła działania poszukiwawcze w tej sprawie. Jednym z wątków tego śledztwa prowadzonego osobiście przez prokuratora będzie kwestia zbadania zasadności prowadzenia procedur poszukiwawczych przez policję i prawidłowości tych działań – oświadczył.

Wyniki sekcji zwłok 14-latki z Andrychowa

W piątek prokuratura podała, że są wstępne wyniki sekcji zwłok 14-latki z Andrychowa. – Z tych wstępnych wyników wynika, że przyczyną śmierci dziecka był obrzęk mózgu spowodowany masywnym krwawieniem śródmóżdżkowym – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

– Cechy wychłodzenia organizmu zostały w trakcie sekcji przez biegłych zauważone, natomiast biegli nie wskazali, by przyczyniły się one do śmierci dziecka – dodał Janusz Kowalski zaznaczając, że biegli mieli trudności spowodowane tym, że 14-latka przez dwa przebywała w szpitalu i była podłączona do specjalistycznej aparatury ecmo, „która zaburzyła obraz sekcyjny”.

Ostateczne wyniki sekcji mogą być znane za kilkanaście dni – wykonane muszą zostać dodatkowe badania, w tym toksykologiczne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *