Nowy portal rządowy. Jak przygotować się do wojny i innych zagrożeń?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomi portal, na którym znajdą się informacje dotyczące różnych zagrożeń, w tym związanych z uderzeniami z powietrza, lub radiacyjnym.
Nowy portal rządowy. Jak przygotować się do wojny i innych zagrożeń? - INFBusiness

Ćwiczenia Obrony Cywilnej

Foto: Jakub Ostałowski

Na stronie internetowej, która zostanie uruchomiona w piątek, znajdzie się poradnik, jak unikać i postępować w przypadku zdarzenia. Autorzy opiszą m.in. zagrożenia CBRNE (chemiczne, biologiczne, radiacyjne nuklearne oraz związane z eksplozją), które mogą stanowić realne niebezpieczeństwo. – Warto wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji i jak postępować, aby zminimalizować ryzyko tych zagrożeń. Edukacja ma kluczowe znaczenie w unikaniu i minimalizowaniu skutków zagrożeń, a także budowaniu odporności państwa – uważa Piotr Błaszczyk, rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Scenariusze lekcji dla najmłodszych

Część informacji będzie skierowane specjalnie do najmłodszych, czyli uczniów klas 4–8. Znajdą się tam m.in. gry edukacyjne, poradniki, infografiki i animacje, a także gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa.

Część informacji będzie skierowane specjalnie do najmłodszych, czyli uczniów klas 4–8

Na stronie znajdzie się też księga komunikacji kryzysowej CBRNE. Ma ona stanowić wsparcie dla rzeczników prasowych różnych instytucji, np. jak zarządzać informacją w kryzysie. Jeden z jej rozdziałów został poświęcony komunikacji ryzyka – komunikowaniu o możliwości wystąpienia zagrożenia. Kolejnym będzie zakładka „Bądź gotowy”, która zawiera informacje, co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym.

Kto brał udział w opracowaniu portalu

– Przy opracowaniu tej strony brali udział eksperci i funkcjonariusze różnych służb np. straży pożarnej – dodaje Piotr Błaszczyk. Wśród nich byli pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki, Głównego Inspektoratu Weterynarii, sanepidu oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Uruchomienie strony ma miejsce w momencie eskalacji sytuacji na Wschodzie, ale Piotr Błaszczyk mówi nam, że prace trwały od wielu miesięcy. Portal ten został przygotowany przy wykorzystaniu środków z Funduszu Norweskiego (dofinansowanie wyniosło 6,1 mln zł, a cały koszt 7,2 mln zł).

Przy opracowaniu tej strony brali udział eksperci i funkcjonariusze różnych służb np. straży pożarnej

Piotr Błaszczyk

Już dwa lata temu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało podręcznik „Bądź gotowy. Poradnik na czas kryzysu i wojny”, który został przygotowany m.in. przez byłych żołnierzy wojsk specjalnych, a także uczestników misji zagranicznych. Znajduje się w nim szereg praktycznych rad. Opisuje on m.in. dezinformację, system alarmowania, schronienia i ewakuacji. Autorzy radzą np., jak zabezpieczyć dom, zachować się w przypadku znalezienia się pod ostrzałem, ataku chemicznego, biologicznego, jądrowego, ale też będąc zakładnikiem.

Co zabrać w czasie ewakuacji, aby przetrwać

W sytuacji, gdy teren jest tymczasowo okupowany, radzą, aby unikać spotkania z obcymi żołnierzami. „Wybierz alternatywną drogę i nie narażaj się na niepotrzebny kontakt; nie zbliżaj się do obcych samochodów, nie przyglądaj się sprzętowi wojskowemu – możesz zostać uznany za szpiega; nie rób zdjęć i nie nagrywaj żołnierzy – to może sprowokować ich do agresji wobec ciebie” – czytamy w nim.

Są też rady, jak zachować się, gdy nie ma prądu, jak udzielić pierwszej pomocy, ale też co spakować do plecaka w przypadku konieczności ewakuacji, a także jakie rzeczy trzeba zgromadzić, aby przetrwać minimum siedem dni, np. w piwnicy, bez dostępu do wody, prądu i jedzenia. Podobne podręczniki opublikowali kilka lat temu m.in. Niemcy, Estończycy, Litwini, Szwedzi, Szwajcarzy czy Amerykanie.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *